[XT912/XT910 RECOVERY]SAFESTRAP Version 3.65

güncellendi !

« Older   Newer »

Share  
.
  1. Semseddin
        Like  

.

User deleted

04.12.2013 Güncelleme !
    Orjinal konu @xda
    Orjinal kaynak

Geç olsada safestrap konusunu güncellemek gerekiyor. Özellikle son zamanlarda yüklediğim 4.3 rom'larda yaşadığım çözülemeyen bazı sorunlardan (sdcard unmount,pc'nin cihazı görmemesi) dolayı BMM'i silip tekrardan halihazırda güncellenmiş SafeStrap 3.6.5'i yüklemeye karar verdim. Bu kararda en önemli etken safestrap'in stock system flashlama politikasındaki değişimle ilgilidir. En aşağıdaki spoliderdeki tanım ve anlatımlar eski sürüm 3.05 için yapılmıştır. Yeni sürüm 3.6.5'de stock system partition'a yazma desteği geldi, böylece safestrap hep olmasını beklediğim doğru halini aldı. Güncellenmiş TWRP recovery çözümüyle ve Android 4.3 romlara sunduğu zengin desteği ile Kexec rom'lar için BMM'den daha iyi bir recovery çözümü olduğunu düşünüyorum. Eğer RAZR'da 4.3 rom'dan aşağısını kullanmam diyorsanız, bmm'den safestrap 3.6.5'e geçiş yapabilirsiniz. Bu iş en kolay nasıl olacaktır ?

- cid partition silmiş olanlar, cid geri yüklesin.
    - cihazına uyumlu ics yada jb orjinal fastboot dosyasını rsd lite ile flashlayın.
    - Flashtan sonra recovery'e girip wipe data/factory reset ve wipe cache yapın.
    - Cihazı root edin, en kolay çözüm ics için motomodtr Razr root aracı, jelly bean retail.eu için rootmaster aracı, jb verizon için razrblade aracıdır. Her üçüde forumda mevcut.
    - Cihaza göre Safestrap XT910 3.6.5 yada Safestrap XT912 3.6.5 indirip, cihaza yükleyin ve çalıştırın.
    - Cihazı yeniden başlattığınızda devreye girecek olan safestrap ile güncel TWRP recovery'si ve geniş kexec desteğiyle XT910/XT912 CM türevi romlarını kullanabilirsiniz.

*bootstrap : Bootloader kilidinden dolayı recovery partitiona'a image yazmaya müsade etmeyen android cihazlara özel bir önyükleme çözümüdür. Rootlu cihazda çeşitli komutlar çalıştırılıp cihaz yeniden başlatılınca devreye girerek çalıştırılır.

3.5 sürümü için video inceleme, eski sürümlerinden farkları.
    Video

Eski sürüm 3
    SPOILER (click to view)
    SAFESTRAP 3

Hash of code'un safestrap recovery çözümü xt912 ve xt910 rom'ları için en iyi uyumluluğu sağlayan recovery'dir ve XT910 yada XT912 sahibi iseniz 14.11.2012 itibariyle cihaza yüklenecek custom recovery tavsiyesidir. Peki bu safestrap 3 nedir ne işe yarar, özellikleri nedir ?

* Bootloader kilitli cihazlarlarımızda orjinal recovery partition'ı ve system'i bozmadan, custom recovery ve custom system olanağı sağlayan bootmenu çözümüdür. Cihazın 8gb'lık medya hafızasında 1'den 4'e kadar custom rom slot'u oluşturup tek tıklamayla rom değiştirmenize olanak tanır. ROM Slot 1'e kurduğunuz rom'u kurcalarken çökerttiniz ve cihaz açılmıyor mu sorun değil, cihazı yeniden başlatın ve sorunsuz rom'un bulunduğu slot'u etkinleştirin ve cihazı kullanmaya devem edin. Ayrıca bir önemli özelliği KEXEC denilen custom kernel çözümünü desteklemesi ve cihaza flashlayabilmesidir. KEXEC an itibariyle stabil olmadığı için paylaşmak istemiyorum, ileride stabil kexec kernel'ler çıkınca safestrap3 ile kolayca yükleyebileceğiz.

* Yüklemek için cihazınız root edilmiş olmalı. Bootmenu Manager yüklüyse kaldırılmalı ve en önemlisi cihazınızda Motorola ICS rom'u yüklü olmalı.
    * Safestrap 3 RAZR dosyasını kurun ve çalıştırın. İşlem bittikten sonra cihazı yeniden başlatın, bootlogo ardından gelecek Safestrap ekranında, custom recovery'e girmek için MENU tuşuna, devam etmek için ARAMA tuşuna basın.
    * Recovery'e girdikten sonra custom rom yükleyebilmek için BOOT OPTIONS'a tıklayın. ROM SLOT 1 'e tıklayn ve ROM SLOT 1 oluşturun, bunu yaparken seçeceğiniz 1gb, 2gb yada 3gb 'lık system partition'ı program yükleme alanınız olacaktır ve 8gb'lık medya alanınızdan düşecektir.
    * ROM SLOT 1 oluşturduktan sonra ACTIVATE 'e tıklayın. Artık cihazın birincil açılış kaynağı ROM SLOT 1'de bulunan rom'dur. Aynı yol ile ROM SLOT 2-3-4 'ü oluşturup rom'ları yükleyebilirsiniz.
    * Rom yüklemeden önce WIPE DATA, CACHE ve DALVIK CACHE işlemlerini yapmayı unutmayın.

İşin mantığı özetle, hangi rom slot'u etkinleştirilmişse yapacağınız tüm işlemler o rom slot'unda bulunan rom'u etkileyecektir. Rom slot 1 ektinken yapacağınız wipe işlemi, rom slot 2 'deki rom'u etkilemez. Tüm XT910 sahiplerine hayırlı olsun. :thumb_yello.gif:

Edited by Semseddin - 6/12/2013, 14:38

.
  2. beefytr
        Like  

.

User deleted

valla süpermiş :) eline sağlık sinancığım...

.
  3. Semseddin
        Like  

.

User deleted

Razr'a custom rom düşünenler safestrap'i kullanmaya alıştırsın kendini. Üst konu yapılmıştır.

.
  4. Burak™
        Like  

.

User deleted

Paylaşım için teşekkürler, zaten bu safestrap recovery serisi daha güvenilir ve sade oluyor.Atrix 2 ve RAZR'da çok işime yaramıştı. :)

.
  5. Semseddin
        Like  

.

User deleted

Gayet güvenli bir recovery ve flashercı için kolay çözüm. Aynı anda 4 farklı custom rom ve üstüne orjinal rom'un konforunu yaşamak gibi artıları var.

.
  6. overcast
        Like  

.

User deleted

Merhaba,

Çok iyi bir klavuz olmuş, teşekkürler. Safestrap menüsü bir kere yüklendiğinde kalıcı mı oluyor? Nasıl kaldırılıyor?
    System ve recovery bölümlerine dokunmuyor ayrıca sanıyorum radio ve bootloader bölümlerine de yazamıyordur?
    Peki userdata,cache ve data bölümleri nasıl yönetiliyor?

Atıyorum 1 adet orjinal rom ve 2 adet custom rom var. Bu üç romda farklı userdata,cache ve data bölümlerimi kullanacak yoksa ortakmı olacak?

Tekrardan teşekkür ederim.

.
  7. Semseddin
        Like  

.

User deleted

Merhaba overcast,

cihazın kendi orjinal SYSTEM, DATA ve CACHE bölgeleri egale ediliyor ve bunu da 8gb 'lık iç hafızada oluşturduğu *.img imaj dosyalarında yapıyor. Şu anda radio rom flashlayamadı. Bootloader zaten flashlayamaz. Silmek için android sistem içerisinde safestrap uygulamasını çalıştırıp uninstall etmen yeterli.

.
  8. overcast
        Like  

.

User deleted

Merhaba,

Forumlarda okuduğum kadarıyla, Safestrap veya bootstrap gibi boot/CWM yardımcıları ile orjinal rom veya recovery'e dokunmadan ROM slotları oluşturarak ROM yüklenmesi/denenmesi mümkün oluyor.
    Peki bu şekilde rom slotları oluşturarak değilde, orjinal romu silerek custom rom kuramıyormuyuz? Aynı şekilde orjinal recovery'ide kaldırmak istiyorum. (sanıyorum clockworkmod touch var)

Sanıyorum yukarıda merak ettiklerimi yapsak bile orjinal romu RSDlite ile flashlarsak orjinal rom ve recovery'e kavuşuyoruz? Belki unlock edilmiş bootloader tekrar lock edilmiyordur?

.
  9. Semseddin
        Like  

.

User deleted

Selam,

Kurabiliyoruz tabiki, cwm recovery direk system bölgesine yazıyor. Her ne yaparsan yap, orjinal x910 rom'u flashladığın zaman ilk günkü hale dönüyor cihaz, orj recovery ve system'e. XT910 ve XT912 'de sonradan unlock edilen bootloader yok, hepsi ya fabrika çıkış lock yada unlock oldu.

Bu sorunun yeri safestrap, yeni bir konuya gerek görmüyorum ve taşıyorum.

.
  10. overcast
        Like  

.

User deleted

OK teşekkür ediyorum. O zaman sana iki sorum daha var üstad :)

1. Bootloader'ın unlock olup olmadığını nasıl anlarız? (Benim cihaz avrupadan geldi)
    2. Sanıyorum bütün romlar safestrap veya bootmenu ile uyumlu değil. Veya clockworkmod ile. Böyle bir durum varmı?

.
  11. Semseddin
        Like  

.

User deleted

1- Cihazını kapat, SES KAPAMA + SES AÇMA tuşlarına basılı tutarken POWER'a bas. Gelen menüde SES KAPAMA tuşuyla AP FASTBOOT üzerine gel ve SES AÇMA tuşuyla giriş yap. Device locked yazıyorsa, cihazın kilitli, unlocked ise kilitsiz.

2- Böyle bir durum var ama genel geçer recovery çözümü şu an için SAFESTRAP 3.

.
  12. overcast
        Like  

.

User deleted

LOCKED yazıyor ama sanırım bunu açmanın illaki güvenli bir yolu vardır. Bunu açmadan da recovery kurdurmaz veya fastboot komutuyla kernel flashlamaya izin vermez sanırım :)

.
  13. erkan17
        Like  

.

User deleted

Üstadlar merhaba,

Safestrap kullanarak yeni ROM u kurduk..Rom u daha sonra kaldırmak istediğimizde en kolay yöntem nedir ??

ya da safestrap programını kaldırdığımızda YENİ ROM da uçar mı ??? Slot ta ayırdığımız bellek geri gelir mi ???

Ayrıca safestrap ı kullanarak YENİ ROM yüklemek istediğimizde wipe vs. yapmazsak ne gibi sorunlarla karşılaşabiliriz ??

.
  14. erkan17
        Like  

.

User deleted

Kendi soruma kendim cevap vereyim...Kurcalayarak buluyorum bazı şeyleri sizinle de paylaşayım...

Yeni kurduğumuz ROMU kaldırmak istediğimizde BOOT OPTİONS a gelip oradan CUSTOM ROM u ACTİVATE edip geri tuşuyla geri dönüp SLOT ROM 1 deki romu tıklayıp içine giriyoruz DELETE yapınca SLOT ROM 1 i siliyor :D :D

Ben bu safe strap ı çok sevdim herşey çok kolay aslında :) Biraz acemi şansı ,biraz kurcalama ile doğru yolu buluyoruz..

.
  15. Mert Dogan
        Like  

.

User deleted

Sinan abi, Bunu başarıyla yükledim ama radıo rom'u cwm ile flashlayın demişsin. Araştırdım cwm yi yükliyim dedim yükledim ama hiç cwm recovery'e giremedim. Safestrap'a da girmiyor.. Razr Bootstrap olayıyla yükledim cwm'yi. Sonra sildim. Ne yapmam lazım? Safestrap ile Radio rom flashlanır mı?

.
24 replies since 14/11/2012, 11:39   3423 views
  Share  
.