Basit Root,Clockworkmod ve ROM Kurmak (Tüm Modeller)

« Older   Newer »

Share  
.
  1.     Like  

.

Uzman Modder

Group
    Moderatör

Status
    vertexem cihazınıza %90 taşınabilir hard disk taksanız dahi cihazınız çalıştırmıyacaktır şahsen kendim denedim tabletin sağlamış olduğu güç hard disk için yetersiz kalıyor ama flash diskleri her şekilde görür bunun için root'a da custom romlarada gerek yok orjinal sürüm de bile otg kablo ile gamepad,flash disk,digital camera,maus,klavye ve bu gibi aksesuarları bağlayabilirsiniz.Eğer ki %100 güvenlik istiyorsanız orjinal sürümden şaşmayın her ne kadar biz bile bazen custom romları kullancakta custom rom yapımcıları hiç bir zaman herhangi bir kişisel sorumluluğu kabul etmemekteler.Eğer ki orjinal romdan memnunsanız geçmenizi tavsiye etmem.4.1.1 De flash yok yani bir çok internet sitesinden film izleyemezsiniz.Zamanla tüm siteler html5 e geçicektir ama daha çok zaman var buna.O yüzden karar size.Tabletinizi harcama aracı olarak kullanıyorsanız(Kredi kartları,Banka hesapları vs..)Orjinal romdan şaşmayın.

İyi forumlar..

.
  2. emresarica
        Like  

.

User deleted

Bazı durumlarda size katıldığımı söyleyemem.

Custom romlarda verilen OTG desteği stock romlardakinden çok daha iyi.Zaten harici bağlanan çoğu donanım driver istiyor ve driver oluşturabilmeniz için cihazın root yetkili olması lazım,stock romlar sadece fat32 dosya sistemini desteklerken custom romların NTFS desteğide var (Tek parça 4gb dan büyük dosya desteği).Güvenlik olayına gelince custom romlar ile stock romların arasında en ufak bir fark yok çünkü açık kaynak kodlu olmasına rağmen güvenlik sertifikaları her ikisin de de google imzalı ve güvenlik sertifikalarını değiştirmek mümkün değil.(256bit şifrenin kırılması 50 milyon $ lık yatırım ile minumun 125 yıl) Banka ve Kredi kartı dolandırıcılığı %98 kullanıcı hatası ile alakalı bir durum ve genellikle sahte yönlendirme adreslere girilen kullanıcı adı ve şifrenin art niyetli kişiye ulaştırılması ile çalışıyor.Bankanın yada form sayfasının adres ve uzantısı kontrol edilmeli ve alakalı bankanın adresi tarayıcının adres bölümünde devamlı kontrol edilmelidir. örneğin garanti bankasında online işlem yapacaksanız tarayıcı adresiniz "http://www.garanti.com.tr " olmalıdır.Art niyetli insanlar bir takım program yada mailleri ile sizi başka bir adrese yönlendirebilirler örneğin "http://www.garaanti.com"gibi.
    Bu fake siteler orjinalleri ile tamamen aynı tasarım ve görüntüdedir.Siz gerçekten hesabınıza erişeceğiniz sanarak gerekli güvenlik alanlarını doldurup göndere bastığınızda şifre ve kullanıcı isimleriniz art niyetli insana ulaşır oda anında hesabınıza ulaşıp içerdekileri boşaltırlar.Bu tarz dolandırıcılıklara kurban olmamak için mail adresinize gelen maillerden link açarken mutlaka açılan sayfanın adresini doğrulayın.Onun haricinde tabletinizden yaptığınız işlemlerin bir başkası tarafından izlenebilmesi pek olası değil.

Katıldığım ortak nokta ise;

Evet stock rom her zaman custom rom'dan daha stabil ve sorunsuzdur.Atomu parçalamayacaksanız custom rom'dan uzak durun :)

.
  3.     Like  

.

Uzman Modder

Group
    Moderatör

Status
    Bende size katılmıyorum bu şuna benziyor otg kablo ile xooma telefonu bağlayıp şarjını doldurabilirsiniz ama xoomun şarjı aynı kalmaz 2 kat daha fazla şarj yer ve en sonunda xoom kapanmak zorunda kalır.Harici hard diskler ise flash bellek gibi küçük hafızalara sahip değiller en azı 250 gb şuan için ve benim hard diskim 1 tb benim bunu xoom da çalıştırabilmem için harici diske ayrıyettken bir güç ve windows systemlerini androide(nasıl olucak bilinmez) flashlamam gerek ve androidinde sorunsuz çalıştırması...Yani imkansıza yakın bir sonuç çıkar ortaya.Güvenlik meselelerine gelince custom romlar evet google imzalı buna birşey diyen yok zaten fakat google imzalı bir güvenlik duvarını android virüsleri ile rahatlıkla geçebilirsiniz.Sanırım custom roma virüslü bir uygulama yüklüyerek kimsenin ruhu duymadan rahatlıkla tüm cihaza girdilerini alabilirsiniz(Bilgisayarda ki trojen hesabı..;) Ben custom romların hepsinin virüslü yada güvenli olmadığını söylemedim %100 güvenlik için orjinal romdan şaşılmamasını söyledim ve %100 güvenlik derken sadece android güvenliği bunun kullanıcı hataları için oda yetersiz kalıcaktır.Antivirüs takviyesi yapılmadığı taktirde çok iyi bir güvenlik duvarı oluşturulamaz bazı durumlarda ise antivirüs dahi yetersiz kalır iş yine kullanıcıda kalıyor. :)

.
  4. vertexem
        Like  

.

User deleted

QUOTE (cenkcezaa @ 8/8/2012, 19:20) 
    vertexem cihazınıza %90 taşınabilir hard disk taksanız dahi cihazınız çalıştırmıyacaktır şahsen kendim denedim tabletin sağlamış olduğu güç hard disk için yetersiz kalıyor ama flash diskleri her şekilde görür bunun için root'a da custom romlarada gerek yok orjinal sürüm de bile otg kablo ile gamepad,flash disk,digital camera,maus,klavye ve bu gibi aksesuarları bağlayabilirsiniz.Eğer ki %100 güvenlik istiyorsanız orjinal sürümden şaşmayın her ne kadar biz bile bazen custom romları kullancakta custom rom yapımcıları hiç bir zaman herhangi bir kişisel sorumluluğu kabul etmemekteler.Eğer ki orjinal romdan memnunsanız geçmenizi tavsiye etmem.4.1.1 De flash yok yani bir çok internet sitesinden film izleyemezsiniz.Zamanla tüm siteler html5 e geçicektir ama daha çok zaman var buna.O yüzden karar size.Tabletinizi harcama aracı olarak kullanıyorsanız(Kredi kartları,Banka hesapları vs..)Orjinal romdan şaşmayın.

İyi forumlar..

QUOTE (emresarica @ 9/8/2012, 17:13)
    Bazı durumlarda size katıldığımı söyleyemem.

Custom romlarda verilen OTG desteği stock romlardakinden çok daha iyi.Zaten harici bağlanan çoğu donanım driver istiyor ve driver oluşturabilmeniz için cihazın root yetkili olması lazım,stock romlar sadece fat32 dosya sistemini desteklerken custom romların NTFS desteğide var (Tek parça 4gb dan büyük dosya desteği).Güvenlik olayına gelince custom romlar ile stock romların arasında en ufak bir fark yok çünkü açık kaynak kodlu olmasına rağmen güvenlik sertifikaları her ikisin de de google imzalı ve güvenlik sertifikalarını değiştirmek mümkün değil.(256bit şifrenin kırılması 50 milyon $ lık yatırım ile minumun 125 yıl) Banka ve Kredi kartı dolandırıcılığı %98 kullanıcı hatası ile alakalı bir durum ve genellikle sahte yönlendirme adreslere girilen kullanıcı adı ve şifrenin art niyetli kişiye ulaştırılması ile çalışıyor.Bankanın yada form sayfasının adres ve uzantısı kontrol edilmeli ve alakalı bankanın adresi tarayıcının adres bölümünde devamlı kontrol edilmelidir. örneğin garanti bankasında online işlem yapacaksanız tarayıcı adresiniz "http://www.garanti.com.tr " olmalıdır.Art niyetli insanlar bir takım program yada mailleri ile sizi başka bir adrese yönlendirebilirler örneğin "http://www.garaanti.com"gibi.
    Bu fake siteler orjinalleri ile tamamen aynı tasarım ve görüntüdedir.Siz gerçekten hesabınıza erişeceğiniz sanarak gerekli güvenlik alanlarını doldurup göndere bastığınızda şifre ve kullanıcı isimleriniz art niyetli insana ulaşır oda anında hesabınıza ulaşıp içerdekileri boşaltırlar.Bu tarz dolandırıcılıklara kurban olmamak için mail adresinize gelen maillerden link açarken mutlaka açılan sayfanın adresini doğrulayın.Onun haricinde tabletinizden yaptığınız işlemlerin bir başkası tarafından izlenebilmesi pek olası değil.

Katıldığım ortak nokta ise;

Evet stock rom her zaman custom rom'dan daha stabil ve sorunsuzdur.Atomu parçalamayacaksanız custom rom'dan uzak durun :)

Öncelikle net ve açıklayıcı bilgilendirmeler için teşekkürlerimi sunarım.
    Lakin şöyle bir sıkıntı var; benim cihazımın üzerindeki yazılım (Android 4.0.4) hiçbir şekilde hiçbir flash diski algılamıyor. Farklı markalar denedim ama olmuyor. Hepsi FAT32 olarak biçimlendirilmiş 8GB'lık flash disklerdi.
    Bunun sebebi ne olabilir?

.
  5. emresarica
        Like  

.

User deleted

Kullandığınız rom orjinal ise fat32 destek sürücülerinin hepsi yüklü olmuyor.Bu başlık altındaki 4.0.4 ya 4.1.0 versiyonlarını yüklerseniz problem çözülecektir.Bu arada yeni sistem yüklemeden önce OTG kablonuzu çalıştığını kontrol etmenizi de öneririm.

.
  6. batlamyus30
        Like  

.

User deleted

Selam arkadaşlar. MZ601 3g - Wifi Xoom'umda Android 4.1.1 güncellememi yaptım ve akabinde google paketimi de kurdum. Fakat, Gmail, Galeri, Müzik, Kamera çalışmıyor. Bu konuda aynı deneyimi yaşayan arkadaşımız var mı ve çözüm konusunda ne yapılabilir? Şimdiden teşekkürler. Emeğinize sağlık.

.
  7. emresarica
        Like  

.

User deleted

QUOTE (batlamyus30 @ 28/9/2012, 21:34)
    Selam arkadaşlar. MZ601 3g - Wifi Xoom'umda Android 4.1.1 güncellememi yaptım ve akabinde google paketimi de kurdum. Fakat, Gmail, Galeri, Müzik, Kamera çalışmıyor. Bu konuda aynı deneyimi yaşayan arkadaşımız var mı ve çözüm konusunda ne yapılabilir? Şimdiden teşekkürler. Emeğinize sağlık.

Aynı surumu kullanmamiza ragmen bende herhangi bir problem yok,sizde hata veren butun ozellikler canavar gibi calisiyor.Aklima verdigim linklerden yanlis paketi indirmis olmanizdan baska bir sorun gelmiyor.Lutfen asagida linkini verdigim yazilimi ve google paketini yukleyip yeniden deneyiniz.

Mz601 icin 4.1.1

http://goo.im/devs/teameos/roms/eos3/nightlies/umts_everest

Google paketi
    http://goo.im/devs/teameos/roms/eos3/gapps

Edited by emresarica - 29/9/2012, 10:08

.
  8. emresarica
        Like  

.

User deleted

İşi biraz uzatmışsınız ama geri dönülebilir.Yapmanız gerekenleri adım adım yazıyorum

1-Önce tableti fabrika çıkışı haline getireceksiniz.
    http://developer.motorola.com/products/sof...ail_Turkey.zip/
    motorolanın sitesine üye olunuz.dosyayı indirip zip den çıkarın dosyaları daha önceden indirmiş olduğunuz klasöre kopyalayıp xoom a şu komutları gönderin.

fastboot flash boot boot.img
    fastboot flash system system.img
    fastboot flash recovery recovery.img
    fastboot flash userdata userdata.img
    fastboot erase cache
    fastboot oem lock

bu işlem cihazınızı fabrika çıkışı haline ve 3.0.1 versiyonuna getirecektir.

Daha sonra diğer işlemleri yeniden yaparak 4.1.1 versiyonunu kurunuz.Cihazınızın modeli MZ601 / EOS TEAM'ın vermiş olduğu kod ismi "umts_everest"dır.Lütfen modelinize uygun dosyaları indirip kurduğunuzu doğrulayın.Kolay gelsin.

Edited by emresarica - 29/9/2012, 10:08

.
  9. batlamyus30
        Like  

.

User deleted

QUOTE (emresarica @ 29/9/2012, 09:27) 
    İşi biraz uzatmışsınız ama geri dönülebilir.Yapmanız gerekenleri adım adım yazıyorum

1-Önce tableti fabrika çıkışı haline getireceksiniz.
    http://developer.motorola.com/products/sof...ail_Turkey.zip/
    motorolanın sitesine üye olunuz.dosyayı indirip zip den çıkarın dosyaları daha önceden indirmiş olduğunuz klasöre kopyalayıp xoom a şu komutları gönderin.

fastboot flash boot boot.img
    fastboot flash system system.img
    fastboot flash recovery recovery.img
    fastboot flash userdata userdata.img
    fastboot erase cache
    fastboot oem lock

bu işlem cihazınızı fabrika çıkışı haline ve 3.0.1 versiyonuna getirecektir.

Daha sonra diğer işlemleri yeniden yaparak 4.1.1 versiyonunu kurunuz.Cihazınızın modeli MZ601 / EOS TEAM'ın vermiş olduğu kod ismi "umts_everest"dır.Lütfen modelinize uygun dosyaları indirip kurduğunuzu doğrulayın.Kolay gelsin.

Teşekkürler. Factory reset yapıp yükleyince her şey çalıştı. Bir diğer konu flash hakkında; acaba flash yuklemezsek bu sıkıntı yaratır mı ve yüklemek gerekirse nereden yapacağız.

.
  10. emresarica
        Like  

.

User deleted

Flashın çok sıkıntısını görmedim ben 4.1.1 versiyonunun HTLM 5 ini facebook youtube ve diğer sağlam siteler tarafından destekleniyor.Ama illa ben flash yüklemek istiyorum derseniz buda mümkün aşağıdaki başlığı takip edin.
    https://motomodtr.forumcommunity.net/?t=51811762

.
  11. batlamyus30
        Like  

.

User deleted

QUOTE (emresarica @ 2/10/2012, 18:42) 
    Flashın çok sıkıntısını görmedim ben 4.1.1 versiyonunun HTLM 5 ini facebook youtube ve diğer sağlam siteler tarafından destekleniyor.Ama illa ben flash yüklemek istiyorum derseniz buda mümkün aşağıdaki başlığı takip edin.

Bu sayfadaki adobe apk dosyası indirme linki hata veriyor. Ben epey bir uğraşıp araştırdıktan sonra xda developers sayfalarında çözüme ulaştım. Dolphin browserı kuracaksınız ve başlangıçta flash eklentisini enable yapacaksınız. Böyle olunca çalışıyor. Teşekkürler.

Arkadaşlar merhaba, xoom uma jb 4.1.1 kurdum ve her şey mükemmel görünüyor. Bir tek sıkıntı kendi çektiğim videoları oynatmak istediğimde sanki internetten çok yavaş bir bağlantı hızı ile video izlemek istemişim gibi takılma ve uzun süre beklemeler yaşıyorum. Mx video ve codeclerini de yükledim. Xoom kendi oynatıcısı da aynı hatayı veriyor. Görüşlerinizi bekliyorum. Saygılar

.
  12. dogangoxel
        Like  

.

User deleted

QUOTE (batlamyus30 @ 6/10/2012, 12:25) 
    QUOTE (emresarica @ 2/10/2012, 18:42) 

Bu sayfadaki adobe apk dosyası indirme linki hata veriyor. Ben epey bir uğraşıp araştırdıktan sonra xda developers sayfalarında çözüme ulaştım. Dolphin browserı kuracaksınız ve başlangıçta flash eklentisini enable yapacaksınız. Böyle olunca çalışıyor. Teşekkürler.

Arkadaşlar merhaba, xoom uma jb 4.1.1 kurdum ve her şey mükemmel görünüyor. Bir tek sıkıntı kendi çektiğim videoları oynatmak istediğimde sanki internetten çok yavaş bir bağlantı hızı ile video izlemek istemişim gibi takılma ve uzun süre beklemeler yaşıyorum. Mx video ve codeclerini de yükledim. Xoom kendi oynatıcısı da aynı hatayı veriyor. Görüşlerinizi bekliyorum. Saygılar

Dice player veya bs player programlarını deneyebilirsiniz.Video yinede oynatmaz ise formatını değiştirin (Convert edin ) .Sorun cihazınıza yüklediğiniz yazılımdanda kaynaklı olabilir.

.
  13. beefytr
        Like  

.

User deleted

QUOTE (emresarica @ 28/9/2012, 23:48) 
    QUOTE (batlamyus30 @ 28/9/2012, 21:34)

Aynı surumu kullanmamiza ragmen bende herhangi bir problem yok,sizde hata veren butun ozellikler canavar gibi calisiyor.Aklima verdigim linklerden yanlis paketi indirmis olmanizdan baska bir sorun gelmiyor.Lutfen asagida linkini verdigim yazilimi ve google paketini yukleyip yeniden deneyiniz.

Mz601 icin 4.1.1

Google paketi

emresarica selam,

epeydir xoom'a el sürmemistim, toparlayayım dedim ICS ile ama linkte bir sürü seçenek var; hangisi tam olarak mz601 için geçerli :)
    teşekkürler.

.
  14. emresarica
        Like  

.

User deleted

QUOTE (beefytr @ 8/10/2012, 11:36)
    QUOTE (emresarica @ 28/9/2012, 23:48) 

Mz601 icin 4.1.1

Google paketi

emresarica selam,

epeydir xoom'a el sürmemistim, toparlayayım dedim ICS ile ama linkte bir sürü seçenek var; hangisi tam olarak mz601 için geçerli :)
    teşekkürler.

Hepsi Aynı Dosya istediğini indirebilirsin.Sağ üst taraf da "Modification Time" ı kontrol ederek en yakın tarihli sürüm en son hazırlanan sürüm demek."Download Count"kısmı ise o dosyanın kaç kere indirildiğini gösteriyor.En yakın tarihli dosyayı indirebilirsin.Kolay gelsin.

.
  15. beefytr
        Like  

.

User deleted

doğru tahmin etmişim.
    bu arada mz601'in OTA güncellemesi 4.04 yapıyor; bunun için özel bir CWM, root olayı falan var mı?
    teşekkürler...

.
98 replies since 17/2/2012, 18:14   14724 views
  Share  
.