Rom belleği düşük cihazların hafıza sorununu çözmek

« Older   Newer »

Share  
.
  1. osmanberke
        Like  

.

User deleted

Hepimiz Motorola Milestone XT720'nin düşük dahili hafızasından şikayetçiyizdir.Froyo sistemiyle uygulamaları sd carda atabiliyorduk fakat uygulamanın bir bölümü dahili hafızada kalabiliyordu.Anlatacağım yöntem ile uygulamanın tamamını SD carda atabiliyoruz.İsterseniz uygulamaya geçelim.Uygulamanın ismi LİNK2SD marketten bulun indirin.Uygulamayı indirince hafıza kartına partitions istiyor.Bunuda "MiniTool Partition Wizard Home Edition"la yapacağız.

http://depositfiles.com/en/files/gjyroajgh bu linkten MiniTool Partition Wizard Home Edition indirin ve açın.Bu programla SD kartınızdan formatsız ve hiçbir bilgiyi silmeden ext 2 bölmesini oluşturabilirsiniz.Yapmanız gereken SD kartınızı bilgisayara ya kart okuyucuyla ya da telefonla bağlamanız, belirtilen program MİNİTOOL 'u çalıştırıp SD kartın sürücüsünde FAT alanını "resize" ederek bölüm işlemini yapıcaz boyutunu siz belirleyin. Son kısımda "unallocated" bölümü oluşacaktır.Sağ tıklayıp Create e basacağız.NTFS yazan kısmı EXT2 olarak değiştirin ve Logical yazan yeri Primary olarak değiştirin. başka hiçbirşeye dokunmadan onaylayın.
    EXT2 alanımız oluştu fakat bitmedi.
    FAT veya NTFS isminde olan (EXT2 nin üstünde ki, ilk işlem yaptığımız resize ettiğimiz alan) alanada sağ tıklayıp create e basın sonra NTFS yazan yeri FAT32 olarak değiştirin ve burdada başka hiçbirşeye dokunmadan işleminizi onaylayın.
    En sonunda da sol üstte APPLY yazısına tıklayın ve biraz bekleyin. (işlem biraz bekletiyor, işlem dondu zannedip sakın kapatmayın)
    bu programla işimiz bitti kapatabilirsiniz.

Sonrasında telefonu yeniden başlatın ve uygulamayı açın.İşlem tamamdır :thumb_yello.gif:

Yardıma ihtiyacı olanlar için daha detaylı anlatım : www.youtube.com/watch?v=oyO6DOS1leQ&feature=player_embedded

PM ilede yardımcı olabilirim saygılar..

Edited by osmanberke - 28/6/2011, 13:47

.
  2. Semseddin
        Like  

.

User deleted

Eline sağlık Osman, harika bir rehber. :)

Rom bellek kapasitesi sınırlı cihazı olan tüm arkadaşlar bu rehberi uygulayıp hafıza doluluğu sıkıntısını çözebilir.

.
  3. osmanberke
        Like  

.

User deleted

Hocam bu konuyu sabitleyelim ne bilim insanların görebileceği bir yere koyalım.Göremeyip kullanamazlarsa dahili hafıza şikayetleri olur.Bu yüzden cihazını satan bile gördüm.

.
  4. Semseddin
        Like  

.

User deleted

Tabiki hocam, istersen konu adınıda genele uygun değiştirelim malum sadece XT720'ye özel bir rehber değil. Ne dersin ?

.
  5. osmanberke
        Like  

.

User deleted

Olur tabiki.Hatta konuyu düzenleyebiliriz,ben yarın resimli anlatım hazırlayayım şimdi biraz aceleye geldi.

.
  6. dogangoxel
        Like  

.

User deleted

osmanberke teşekkürler :thumb_yello.gif:

.
  7. Semseddin
        Like  

.

User deleted

Üst konu yapılmıştır.

:thumbup1.gif:

.
  8. huzunbaz
        Like  

.

User deleted

osman berke milestone için de yapabilir miyiz bunu? resimli anlatım yapacağını yazmışsın.üst konuyu bulamadım

.
  9. osmanberke
        Like  

.

User deleted

Evet pek zaman bulamıyorum ama anlattıklarımı eksiksiz yaparsanız eminim olucaktır.Evet bütün android teller için geçerli

.
  10. motodefy
        Like  

.

User deleted

bu işlem hafıza kartının bir kısmını dahili hafızaya mı dönüştürüyor?
    ayrıca paylaşım için sağol.

.
  11. doganmert
        Like  

.

User deleted

Teşekkürler osmanberke, Milestone için FroyoMOD'da bu sıkıntı çözülmüş atılabılıyor herşey SD karta.

.
  12. mahferer
        Like  

.

User deleted

Merhaba,
    Milestone A853 orijinal rom kullanıyorum, denilenleri uyguladım ancak Link2SD'yi her açışta "SD kartın 2.bölümün dosya sistemini seçin" diye sormaya başladı, ext2 seçmeme rağmen ardından "Betik oluşturulamadı. İkinci bölüm için kurulu betik oluşturulamadı. mount: No such device ext2 telefonunuzda desteklenmiyor olabilir. SD kartınızın ikinci bölümünü Fat32 yaparak deneyin" diyor :(

.
  13. mahferer
        Like  

.

User deleted

Sayenizde 80 TL'lik sdkart öldü, bravo

.
  14. isolas
        Like  

.

User deleted

Bu uygulamayı geçen sene milestone'mda denedim ve olmadı. Sdkarttaki herşeyimde gitmişti. Lütfen paylaşımlarımızı deneyerek tavsiye edelim yada denemedim diye belirtelim arkadaşlar. Sonunda birçok kişi madur olabiliyor. Şu an için dahili hafıza sorununa en etkili çözüm gemini app'dir. Androidinizdeki tüm uygulamaları sdcarda taşıyabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi sitemizde mevcut zaten...

.
  15. recep
        Like  

.

User deleted

yukarıda anlatılanları bende denedim, sd kartı ölüyken zor dirilttim.. başka bir forumda ext2 için farklı bir kurma yolu anlatılmış. ustaların bu konudaki tecrübe tavsiyelerini bekliyorum, ona göre yükleme yapacağım.
    1. telefonu recovery modda açın.
    2. recovery moddan partition sdcard'ı seçin ve ardından partition sd seçin.
    3. daha sonra bölümün kullanacağı miktarı seçin (örnek: ilki için 256, ikincisi için 512 mb. seçilmiş.)
    4. SD ext2 to ext3 yapın.
    5. tamanlandıktan sonra USB.MStooggle seç. App2SD yi karta atıp rom rom yükler gibi kurun.
    NOT: işlemi yaptıktan sonra telefon 1-2 dakika geç açılır. Her rom yükledikten sonra yapmaya gerek yoktur. Rom yükledikten sonra App2SD yi kurun yeter.
    Anlatılanlar bu kadar inşaallah bize çözüm olur.

total recovery ile tüm programlar sd karta atılıyor diye yazılmış. kopya korumalı programları atmak mümkün değil örnek:50 language ingilizce programı toplam 15 mb.

.
18 replies since 26/6/2011, 18:15   4014 views
  Share  
.