PHOTON 4G Bootloader Unlock, Root ve CWM Recovery

« Older   Newer »

Share  
.
  1. Semseddin
        Like  

.

User deleted

Motorola'da Atrix ile başlayan kullanıcılara sonradan bootloader unlock etme güzelliği kısa sürede PHOTON 4G'ye de ulaştı. İşlemi yaptıktan sonra 4G/WIMAX bağlantı özelliği gidecektir fakat bu frekanslar türkiyede asla kullanılamayacağı için bir önemi yok, ayrıca isteseniz bootloader'u unlock ettikten sonra tekrar lock edebilir ve çalışmayan 4G/WIMAX radyolarına tekrar kavuşabilirsiniz. Deneyimli olmayan kullanıcılara tavsiye edilmez, cihazınızda oluşabilecek herhangi bir hasardan forumumuz ve ben sorumlu değilim. Sadece sprint en/us 45.2.5 üzerinde denenmiştir. Kısaca bootloader unlock etmenin avantajları ;

1) Modifiye tek partition'lık update.zip flashlayabilirsinz ( system, osh, boot.img, recovery, yada data )
    2) Modifiye kernel deneyebilirsiniz.
    3) CM7 yada MIUI gibi gerçek Custom ROM'ları yüklemeye olanak tanır.

GEREKEN DOSYALAR

1- Pudding dosyası
    2- Motorola USB Sürücüleri 5.2 yüklenmiş olmalı.
    3- Fastboot ve c:\fastboot içine çıkarın.
    4- RSD Lite 5.6 yükleyin, forum'un modding programları bölümünde paylaşım mevcut.

BOOTLOADER UNLOCK İŞLEMİ

1- pudding dosyasını rsd lite 5.6 ile flashlayın. Hata verirse önemsemeyin ve 5 dk bekledikten sonra kabloyu çıkarın, 2.adıma geçin.
    2- Telefonu fastboot modunda başlatın ve pc'ye bağlayın.
    3- Başlat / Çalıştır / CMD yazıp komut satırına girin
    4- cd c:\fastboot komutunu yazıp enterlayın.
    5-
    CODE
    fastboot oem unlock
    komutunu yazıp enterlayın.
    6- Program, telefona özel UID numarası verecektir bunu not edin.
    7-
    CODE
    fastboot oem unlock UID NUMARANIZ
    yazıp enterlayın. Adımları başarıyla tamamladıysanız ekranı aşağıdaki gibi göreceksiniz, cihazı yeniden başlatın. Ve bootlogo sol üst köşede unlocked yazacaktır.
    pudding
    8- Tebrikler, Photon'un bootloader'ını unlock ettiniz. Artık istediğiniz rom'u yükleyebilirsiniz.

ROOT İŞLEMİ

28-10-2011 : Aşağıdaki yöntem geçerliliğini yitirmiştir, güncel ve kolay root işlemi için tıklayın.

RECOVERY YÜKLEME

[Unlocked Only][RECOVERY][2011-11-14] Custom CWM-based Recovery 5.0.2.7-photon3, ORJINAL KONU by romracer @XDA
    Romracer'in Photon 4G recovery'si sadece bootloader unlock edilmiş PHOTON 4G 'ye yüklenebilir, bu recovery ile istediğiniz rom'u cihaza yükleyebilirsiniz ama önce kendisini yüklemek gerekiyor. Adımları takip edelim.

1- Cihazı fastboot modunda başlatın ve pc'ye bağlayın.
    2- CMD ile komut satırına girin, cd c:\fastboot yazıp enterlayın, böylece c:\fastboot içerisinde olacaksınız.
    3- Recovery dosyası Romracers photon recovery 5 indirin ve c:\fastboot içine kopyalayın.
    4- Ardından aşağıdaki komutları sırasıyla giriyoruz.

CODE
    fastboot devices ( cihazın bağlı olup olmadığını gösterecek )
    fastboot erase recovery ( eski recovery'i silecek )
    fastboot flash recovery recovery-red-photon3.img ( yeni recovery'i flashlayacak )

5- İşlemler başarıyla sonuçlandığında aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.
    sending 'recovery' (4780 KB)... OKAY [ 0.490s]
    writing 'recovery'... OKAY [ 0.544s]
    6- fastboot reboot yazıp cihazı yeniden başlatın.
    7- Recovery'e girmek için cihaz kapalıyken ses azaltma tuşu + POWER tuşlarına basılı tutunuz, ekranda fastboot yazısını gördüğünüzde POWER tuşundan elinizi çekin ve SES AZALTMA tuşuyla Android recovery seçeneği üstüne gelip SES AÇMA tuşuyla, seçim yapın. Recovery menüsüne gireceksiniz.

Rehber MotoModTR'ye aittir, farklı platformlarda paylaşmak isteyenler bu konuya link vermelidir ve motomodtr'den alıntıladığını belirtmelidir.

Kolay gelsin, Sinan.

Son Güncelleme : 14-12-2011

* Bootloader unlock anlatımı basitleştirildi.
    * Yeni recovery sürümü eklendi.

Edited by Semseddin - 1/5/2012, 01:11

.
  2. Semseddin
        Like  

.

User deleted

Recovery'nin güncel sürümü, 09-23-2011 V5.0.2.23

Bootloader unlock ettiğiniz cihazınızı fastboot modunda başlatıp, yukarıdaki anlatıma uyarak yeni recovery'i flashlayabilirsniz. EXT4 ve birçok yeni özelliği içermektedir.

.
  3. Semseddin
        Like  

.

User deleted

Cihazda kullanmadığınız ve işinize yaramayabilecek programların listesi aşağıdadır. Bunları silebilmek için cihazı ROOT etmiş olmalısınız ve Root explorer isimli program ile /data/apps/ yada /system/apps/ içindeki ilgili apk dosyalarını silmeniz yeterlidir. Listedekiler harici birşey silmeyin yoksa cihaz bootloop'a girebilir.

Sprint Music
    Sprint TV/Movies
    Sprint Wallet
    Sprint ID
    Sprint Worldwide
    Telenav GPS Navigation
    Rich Location
    Quickoffice
    Nascar

AdService 1.0
    Books 1.3.4
    com.motorola.photowidget 2.3.4
    Forest Wallpaper
    Help Center
    Home Screen Tips
    Magic Smoke Wallpapers
    Music Visualization Wallpapers
    Print to Retail
    Quick Tutorial
    Rich Clipboard
    Setup Wizard
    Sticky Note
    Swype
    Toggle Widgets

.
  4. caprice
        Like  

.

User deleted

rsd ile Pudding dosyası flashlarken rsd hata veriyor

.
  5. Semseddin
        Like  

.

User deleted

Hata vermesi normal, %98'e gelir birşeyler yapar ve fail der. Cihazı çıkarın, fastboot modunda açıp pc'den komutları verin. Bootloader unlock olacaktır.

.
  6. Semseddin
        Like  

.

User deleted

Son Güncelleme : 14-12-2011

* Bootloader unlock anlatımı basitleştirildi.
    * Yeni recovery sürümü eklendi.

:)

.
  7. caprice
        Like  

.

User deleted

bootloader unlock etme güzelliği kısa sürede PHOTON 4G'ye de ulaştı. İşlemi yaptıktan sonra 4G/WIMAX bağlantı özelliği gidecektir fakat bu frekanslar türkiyede asla kullanılamayacağı için bir önemi yok, ayrıca isteseniz bootloader'u unlock ettikten sonra tekrar lock edebilir ve çalışmayan 4G/WIMAX radyolarına tekrar kavuşabilirsiniz.

bende çalışıyor 4G scan yapıyor bu arada wifi yi açtığımda wifide bağlanıyor,

.
  8. akyuzmk
        Like  

.

User deleted

Fastboot klasörünün içeriğindeki moto-fastboot.bat dosyasının ismini fastboot.bat olarak değiştirdim. Ancak öyle başarıyla bootloader'i unlock edebildim. Hata alan arkadaşlar moto-fastboot-win32 klasörünün ismini de fastboot olarak değiştirerek C: dizininin içerisine atsınlar.

Edited by akyuzmk - 18/12/2011, 13:11

.
  9. akyuzmk
        Like  

.

User deleted

QUOTE (caprice @ 14/12/2011, 20:35) 
    rsd ile Pudding dosyası flashlarken rsd hata veriyor

Aynen katılıyorum, RSD Lite ile Puding dosyasını flashlarken hata veriyor ancak Sinan hocanın dediği gibi; Hata verse de önemsemeyin, 5 dk bekleyin 2.adıma geçin.
    QUOTE (Semseddin @ 14/12/2011, 21:32) 
    1- pudding dosyasını rsd lite 5.6 ile flashlayın. Hata verirse önemsemeyin ve 5 dk bekledikten sonra kabloyu çıkarın, 2.adıma geçin.
    Hata vermesi normal, %98'e gelir birşeyler yapar ve fail der. Cihazı çıkarın, fastboot modunda açıp pc'den komutları verin. Bootloader unlock olacaktır.

.
  10. selcuk.gumus
        Like  

.

User deleted

ben bi türlü recovery yükleyemedim. üç farklı recovery denedim hepsinde yüklendi onayını alıyorum. boot ekranından android recovery e giriyorum boş ekranda ufak bi resim var. ses açma ve kapama tuşlarına aynı anda basınca 4 seçenekli bi recovery geliyo mavi renkli. instal zip from sd carddan romu seçiyorum
    signalture verification failed
    installation aborted oluyo sürekli. twrp falanda yüklemeye çalıştım yok hep aynı recovery menüsü geliyo o da işime yaramıyo.

bilgisi olan varmıdır?

.
  11. spawncem
        Like  

.

User deleted

recoveriyi yüklerken zipten cıkarmadan sd hafıza kartınıza atın bide öyle deneyin sanırım ondandır

.
  12. selcuk.gumus
        Like  

.

User deleted

Siz anlamadiniz beni. Ben recoveryi zaten tel fastboot modunda pcye bagliyken cmdden yukluyorum.ayni burda anlatildigi gibi. Eskiyi sil diyorum yeniyi yukle diyorum yok. Silip biraksamda o recovery cikiyo. Baska yuklesemde o recovery cikiyo. Img dosyasini zip icine atip karsima cikan recoveryden yuklemeyi denesem yuklenirmi acaba.

.
  13. eerkann
        Like  

.

User deleted

bu işlemi yaparsam root etmem gerekmiyor artık değil mi ?

yani cm7 yi yüklemek için bunu yapmam kafi midir ? yoksa root yapayım mı ?

.
  14. selcuk.gumus
        Like  

.

User deleted

root edince ne olacak ki o var. çok basit bi işlem.

ayrıca kendi sorunum konusunda birşey sormak istiyorum. burada yazandan farklı bi şekilde recovery yüklemenin bi yolu yokmudur acaba ?

.
  15. Semseddin
        Like  

.

User deleted

@erkan,

cm7 yüklemek için root 'a gerek yok. Bootloader unlock ve custom recovery flashlaman yeterli.

@selçuk,

foruma hoşgeldin. fastboot'dan farklı yöntemle recovery yüklemek ancak bir script.exe aracılığıyla olur. Bu da teknik olarak aynı şey olsada fastboot komutlarını her seferinde yazmaktan kurtarır. Fastboot harici recovery yükleyemezsin.

.
67 replies since 18/8/2011, 12:21   2586 views
  Share  
.