Atrix Batarya Kalibrasyon rehberi

« Older   Newer »

Share  
.
  1. Semseddin
        Like  

.

User deleted

Motorola-Atrix-4G-BH6x-Battery

Merhaba arkadaşlar,

Bu rehber özel olarak Atrix 4g için hazırlanmıştır. Cihazlara sürekli rom atıyoruz ve haliyle batarya göstergeleri bozuluyor. Bunu düzeltmek ve bataryadan maksimum verim almak için rehberi takip edelim. Uzun bir işlemdir, sabır gerektirir, akşam vakitlerinde yapılması daha kolay ve mantıklı olacaktır.

Batarya kalibrasyonu kimler için gereklidir ?

* Batarya %100 doldu mesajını göstermiyorsa
    * Gece %100 şarj var, sabah kalktınız %­30-60 arası enerji tükenmişse
    * Bekleme konumunda batarya sarfiyatı fazla ise
    * Batarya göstergesi değerleri tutarsız ise yani cihazı kapatmadan önce %60 var, kapatıp tekrar açtığınızda %80 oluyorsa.

Nelere ihtiyacımız var ?

* 2.3.4 ve üstü sürümde root edilmiş ve Custom recovery kurulmuş Atrix 4G
    * Orjinal şarj aleti
    * jug6ernaut's CWM battery fix
    * Battery calibration programını marketten indirin.
    * Ek olarak ; Watchdog Lite

Nasıl yapılır ?

İlk adım. jug5ernauts Cwm battery fix dosyasını telefon hafızası kök dizine kopyalayın. (.zip olarak)

1. Cihazın batarya kapağını çıkarın, aşağıdaki işlemler sırasında şarj aleti tak-çıkar işlemi olacağından batarya kapağının takılı olmaması gerekiyor.
    2. Marketten Battery Calibration programını indirin.
    3. Atrix'i şarj aletine takın ve %100 olana kadar bekleyin yada cihazınızda maksimum %­xx 'a kadar geliyorsa şarjdan çıkarmayın.
    4. Şarj olduğunda, BatteryCalibration çalıştırın ve %100 yada maksimum değerinizde iken ekranda yazan MV cinsinden değeri not edin. Orjinal bataryamız BH6X'in maksimum depolayacağı enerji 4200MV'dur. Şarj aletini çıkarın.
    5. ATRIX'e öyle ağır işler yaptırın ki batarya çabucak tükensin, wifi'dan video izletin,oyun oynatın yada benchmarklar yaptırın. Cihaz kendisini kapatana kadar bataryayı harcayıp bitirin.
    6. Cihazı açmadan şarj aletini takın ve %100 'e gelmesini bekleyin. Eğer 2 yada 2.5 saat içerisinde %100 olmuyorsa da önemi yok, devam edin.
    7. Şarj aletini çıkarmadan cihazın bataryasını çıkarın. Cihaz kendisini başlatacaktır ve batarya yok uyarısı verecektir.
    8. Bataryayı yerine takın ve telefon'un bataryayı tespit etmesini bekleyin.
    9. Telefon bataryayı tanıyacaktır ve 6. adımdaki değerden çok daha düşük bir değer gösterecektir. %­5 ila %15 arası olabilir.
    10. Cihazı şarja bırakın ve 2 saat ellemeden bekleyin.
    11. İki saatin ardından ses azaltma tuşuna basılı tutarak , power'a basın ve android recovery modunda cihazı başlatın. Şarj aletini sakın çıkarmayın!
    12. Install from zip file deyip jug6ernaut's CWM battery fix dosyasını flashlayın. Şarj aletini sakın çıkarmayın!
    13. Advanced menüsünden Wipe battery stats yapın ve reboot edin. Şarj aletini sakın çıkarmayın!
    14. Cihaz açıldığında BatteryCalibration programını çalıştırın ve MV değerine bakın. Eski değerden çok daha yüksek değer vermelidir. Şarj aletini sakın çıkarmayın!
    15. Marketten Watchdog'u indirin ve Preferences > CPU thourshold 'u %20 'e , Include phone processes, Monitor phone processes, Display all phone process kutucuklarını işaretleyin. Şarj aletini sakın çıkarmayın!
    16. Wifi ve mobil data data bağlantılarının kapalı olduğundan emin olun, artık şarj aletini çıkarabilirsiniz.

Sonuç ; Bataryanız eski kondisyonuna kavuşup %100 şekilde dolacaktır. Bu rehber XDA üyesi xploited 'den alıntı olup, tarafımdan Türkçe'ye çevirilip siz değerli arkadaşlara servis edilmiştir. Rehberdeki anlatımı harfiyen takip etmeyi ihmal etmezseniz bataryanızın da cihazınızında verimliliği artacaktır. Umarım yardımı olur.

Kolay Gelsin, Sinan Şemseddin. :thumb_yello.gif:

Edited by Semseddin - 28/7/2012, 18:15

.
  2. e_cool
        Like  

.

User deleted

Güzel paylaşım Sinan..
    Bunu farklı cihazlarda da uygulayabilirmiyiz yoksa sadece Atrix'e özel bir yöntemmidir?

Bendeki cihazda sorun yok ta var olan başka arkadaşlar varsa bilgi edinmemiz açısından.

.
  3. Semseddin
        Like  

.

User deleted

Juggernaut'u adımını görmezden gelerek başka cihazlara da uygulayabilirsiniz tabiki. Mesela forumdaki Milestone'culara özellikle tavsiye ediyorum, yaşlanmış bataryaları kalibrasyon ile tekrardan yeşerecektir.

.
  4. crazy_66
        Like  

.

User deleted

tesekkurler...

.
  5. beefytr
        Like  

.

User deleted

QUOTE (Semseddin @ 30/11/2011, 23:35) 
    (IMG:http://www.gadget.pdamu.com/wp-content/upl...H6x-Battery.jpg)

Merhaba arkadaşlar,

Bu rehber özel olarak Atrix 4g için hazırlanmıştır. Cihazlara sürekli rom atıyoruz ve haliyle batarya göstergeleri bozuluyor. Bunu düzeltmek ve bataryadan maksimum verim almak için rehberi takip edelim. Uzun bir işlemdir, sabır gerektirir, akşam vakitlerinde yapılması daha kolay ve mantıklı olacaktır.

Batarya kalibrasyonu kimler için gereklidir ?

* Batarya %100 doldu mesajını göstermiyorsa
    * Gece %100 şarj var, sabah kalktınız %­30-60 arası enerji tükenmişse
    * Bekleme konumunda batarya sarfiyatı fazla ise
    * Batarya göstergesi değerleri tutarsız ise yani cihazı kapatmadan önce %60 var, kapatıp tekrar açtığınızda %80 oluyorsa.

Nelere ihtiyacımız var ?

* 2.3.4 ve üstü sürümde root edilmiş ve Custom recovery kurulmuş Atrix 4G
    * Orjinal şarj aleti
    * jug6ernaut's CWM battery fix
    * Battery calibration programını marketten indirin.
    * Ek olarak ; Watchdog Lite

Nasıl yapılır ?

İlk adım. jug5ernauts Cwm battery fix dosyasını telefon hafızası kök dizine kopyalayın. (.zip olarak)

1. Cihazın batarya kapağını çıkarın, aşağıdaki işlemler sırasında şarj aleti tak-çıkar işlemi olacağından batarya kapağının takılı olmaması gerekiyor.
    2. Marketten Battery Calibration programını indirin.
    3. Atrix'i şarj aletine takın ve %100 olana kadar bekleyin yada cihazınızda maksimum %­xx 'a kadar geliyorsa şarjdan çıkarmayın.
    4. Şarj olduğunda, BatteryCalibration çalıştırın ve %100 yada maksimum değerinizde iken ekranda yazan MV cinsinden değeri not edin. Orjinal bataryamız BH6X'in maksimum depolayacağı enerji 4200MV'dur. Şarj aletini çıkarın.
    5. ATRIX'e öyle ağır işler yaptırın ki batarya çabucak tükensin, wifi'dan video izletin,oyun oynatın yada benchmarklar yaptırın. Cihaz kendisini kapatana kadar bataryayı harcayıp bitirin.
    6. Cihazı açmadan şarj aletini takın ve %100 'e gelmesini bekleyin. Eğer 2 yada 2.5 saat içerisinde %100 olmuyorsa da önemi yok, devam edin.
    7. Şarj aletini çıkarmadan cihazın bataryasını çıkarın. Cihaz kendisini başlatacaktır ve batarya yok uyarısı verecektir.
    8. Bataryayı yerine takın ve telefon'un bataryayı tespit etmesini bekleyin.
    9. Telefon bataryayı tanıyacaktır ve 6. adımdaki değerden çok daha düşük bir değer gösterecektir. %­5 ila %15 arası olabilir.
    10. Cihazı şarja bırakın ve 2 saat ellemeden bekleyin.
    11. İki saatin ardından ses azaltma tuşuna basılı tutarak , power'a basın ve android recovery modunda cihazı başlatın. Şarj aletini sakın çıkarmayın!
    12. Install from zip file deyip jug6ernaut's CWM battery fix dosyasını flashlayın. Şarj aletini sakın çıkarmayın!
    13. Advanced menüsünden Wipe battery stats yapın ve reboot edin. Şarj aletini sakın çıkarmayın!
    14. Cihaz açıldığında BatteryCalibration programını çalıştırın ve MV değerine bakın. Eski değerden çok daha yüksek değer vermelidir. Şarj aletini sakın çıkarmayın!
    15. Marketten Watchdog'u indirin ve Preferences > CPU thourshold 'u %20 'e , Include phone processes, Monitor phone processes, Display all phone process kutucuklarını işaretleyin. Şarj aletini sakın çıkarmayın!
    16. Wifi ve mobil data data bağlantılarının kapalı olduğundan emin olun, artık şarj aletini çıkarabilirsiniz.

Sonuç ; Bataryanız eski kondisyonuna kavuşup %100 şekilde dolacaktır. Bu rehber XDA üyesi xploited 'den alıntı olup, tarafımdan Türkçe'ye çevirilip siz değerli arkadaşlara servis edilmiştir. Rehberdeki anlatımı harfiyen takip etmeyi ihmal etmezseniz bataryanızın da cihazınızında verimliliği artacaktır. Umarım yardımı olur.

Kolay Gelsin, Sinan Şemseddin. :thumb_yello.gif:

ellerine saglik sinancigim...
    super olmus...

.
  6. dogangoxel
        Like  

.

User deleted

Teşekkürler sinan , çok faydalı bir paylaşım :thumb_yello.gif:

.
  7. Semseddin
        Like  

.

User deleted

Konu unutulmaması ve aynı soruların tekrarlanmaması adına üst konu yapılmıştır. :)

.
  8. fahoge
        Like  

.

User deleted

benim kesinlikle batarya kalibrasyonu yapmam lazım, sabah 7'de telefonu açtım şu dakikaya kadar sadece toplasam 10dk internete girdim onun dışında ne konuşma ne başka birşey yaptım, bütün veri akışı kapalı, wifi, gps yani batarya yiyecek bütün fonksiyonlar kapalı olmasına rağmen şu an kapasite %20:S

bataryanın max değeri 4200mv ancak gösterge %15'te iken 3600-3650 civarı gösteriyor sanırım tam kapasite çalışamıyor bu yüzden.
    Kalibrasyon işine gireceğim ama anlamadığım birkaç nokta var

1- custom recovery kurulu olması ne demek?
    2-jug5ernauts Cwm battery fix dosyasını telefon hafızası kök dizine kopyalamak ne demek?
    3-Install from zip file deyip jug6ernaut's CWM battery fix dosyasını flashlayın ne demek?
    4-Advanced menüsünden Wipe battery stats yapın ve reboot edin ne demek?

bütün bunlar anlayamadığım noktalar, yardımcı olursanız sevinirim

bu arada telefon atrix, daha geçen hafta aldım bu konularda çok acemiyim.

.
  9. beefytr
        Like  

.

User deleted

fahoge,
    cihazınız hayırlı olsun.
    çok iyi bir tercih; süper cihaz...

görünüşe göre pilde kalibrasyon yapmak faydalı olacak.
    ancak yeni cihazların pili birkaç kullanımdan sonra ancak verimli çalışmaya başlar.
    bununla beraber sorulara cevap vermeye çalışalım:

1. CWM (custom recovery) konusunun ne olduğunu anlamak için evvela biraz ön çalışma yapmanız gerekecek. bilgisayara atrix'i bağlayıp neler yapılabiliyor konusunda forumda https://motomodtr.forumcommunity.net/?t=47033469 başlığını okuyarak başlayabilirsiniz. sonra da https://motomodtr.forumcommunity.net/?t=47156740 okuyabilirsiniz. hemen anlamanız gerekmiyor ama aşina olmaya başlayın ki sorularınız daha kolay olsun sorması, kendi adınıza anlayabilmek için.

2. kök dizinine kopyalamak demek cihazın içine - herhangi bir başka klasöre değil - yani SD card denilen iç hafızaya kopyalamak demektir.

3. bu sorunun cevabını, 1nci maddedeki konuları biraz anlayınca daha iyi kavrayacaksınız. cevabı kendiliğinden gelecektir.

4. bu da CWM'nin içindeki bir komut yeri.

en nihayetinde biraz okuyup ilerledikten sonra sorularınıza devam ederseniz, sitedeki tüm arkadaşlarımız elinden geldiğince yardımcı olacaktır en basit haliyle anlatmak adına.

tekrar hoşgeldiniz forum'a... :)

.
  10. ROCKie
        Like  

.

User deleted

öncelikle kolay gelsin arkadaşlar.
    yaklaşık 1 haftadır atrix kullanıcısıyım ve herkonuda beni kesinlikle memnun eden bir cihaz :) kafama takılan tek birşey var cihazı 1 gün dolu dolu kullandığımda şarjı %­30 civarına düşüyor gün sonunda telefonu aç kapa yaptığımda ise şarj %­50-%60 arasına tekrar yükseliyor böylelikle 2.günümü de çıkarmış oluyorum. Acaba batarya kalibrasyonuyla ilgili bi durumum mu var yoksa orjinal rom la alakalı bi durummudur ? eğer kalibrasyon gerekiyorsa root etmeden veya garantiye birşey olmadan bunu düzeltmenin imkanı varmıdır ?

.
  11. dogangoxel
        Like  

.

User deleted

QUOTE (ROCKie @ 12/3/2012, 14:43) 
    yaklaşık 1 haftadır atrix kullanıcısıyım ve herkonuda beni kesinlikle memnun eden bir cihaz :) kafama takılan tek birşey var cihazı 1 gün dolu dolu kullandığımda şarjı %­30 civarına düşüyor gün sonunda telefonu aç kapa yaptığımda ise şarj %­50-%60 arasına tekrar yükseliyor böylelikle 2.günümü de çıkarmış oluyorum. Acaba batarya kalibrasyonuyla ilgili bi durumum mu var yoksa orjinal rom la alakalı bi durummudur ? eğer kalibrasyon gerekiyorsa root etmeden veya garantiye birşey olmadan bunu düzeltmenin imkanı varmıdır ?

Merhaba foruma hosgeldin ,

Hayirli olsun cihazin , gule gule kullan.Motorola cihazlarin bataryasinin tam performans gostermesi icin birkac kez tam doldurulup bosaltilmasi gerekir,batarya o sure icinde kendine gelecek ve tam performans gosterecektir.Cihazin yeni oldugu icin bataryanin bu rehbere simdilik ihtiyaci yok,ilerde ihtiyac olursa yapabilirsin :thumb_yello.gif:

.
  12. ROCKie
        Like  

.

User deleted

bilgilendirme için teşekkürler cihazdan çok memnunum ayrıca sadece motorola üzerine aktif bir forum sitesi olduğu içinde destek olarak içim de rahat. teknolojik ürün olarak yaptığım en iyi tercihler arasında bir kez daha anladım :)

.
  13. beefytr
        Like  

.

User deleted

QUOTE (ROCKie @ 12/3/2012, 13:43) 

bu aç / kapa sırasında pilin davranışı ile alakalı bir problem.
    piliniz bozuk demek degil.
    bir sure kullandiktan sonra, Doğan'ın belirttiği gibi, pil kendine gelecektir.
    yok hala problem varsa, bu konunun en başında Sinan'ın anlattığı kalibrasyon işlemini uygulayın derim.

.
  14. overcast
        Like  

.

User deleted

Batarya kalibrasyonu konusunda XDA forumlarında konu edilen genel bir yöntem var. Ama tabiki arkadaşların dediği gibi 4-5 kere tam dolumdan sonra yapmak daha faydalı olacaktır.

* Bootloader unlock ve CWM kurulu olmalı. Ayrıca ben CM7 kullanıyorum. Stock romdaki durumu kestiremiyorum.

1. Cihazınızın pili tam olarak bitene kadar kullanın. Taa ki kapanıp tekrar açılmayana kadar.
    2. Cihaz kapalı iken şarja takın ama USB ile PC.den şarj etmeyin. Çünkü USB portundan PC.ye bağlayıp şarj ederseniz, cihaz açılacaktır.
    3. Cihazın şarjı %100 dolana kadar bekleyin. Şarjdan çıkarmayın.
    4. Recovery modunda açın ve battery stats wipe yapın.
    5. Şimdi şarjdan çıkarıp, cihazı açın.

Ben bu yöntemi uyguladım. 3G devamlı açık, günde en az 1 saat ekolizer destekli MP3 dinliyorum. Akşamları evde wifi bağlı, çocuklar bol bol oyun oynuyorlar.
    Buna rağmen 2 tam gün gidiyor.

.
  15. beefytr
        Like  

.

User deleted

QUOTE (overcast @ 13/3/2012, 11:49) 
    Batarya kalibrasyonu konusunda XDA forumlarında konu edilen genel bir yöntem var. Ama tabiki arkadaşların dediği gibi 4-5 kere tam dolumdan sonra yapmak daha faydalı olacaktır.

* Bootloader unlock ve CWM kurulu olmalı. Ayrıca ben CM7 kullanıyorum. Stock romdaki durumu kestiremiyorum.

1. Cihazınızın pili tam olarak bitene kadar kullanın. Taa ki kapanıp tekrar açılmayana kadar.
    2. Cihaz kapalı iken şarja takın ama USB ile PC.den şarj etmeyin. Çünkü USB portundan PC.ye bağlayıp şarj ederseniz, cihaz açılacaktır.
    3. Cihazın şarjı %100 dolana kadar bekleyin. Şarjdan çıkarmayın.
    4. Recovery modunda açın ve battery stats wipe yapın.
    5. Şimdi şarjdan çıkarıp, cihazı açın.

Ben bu yöntemi uyguladım. 3G devamlı açık, günde en az 1 saat ekolizer destekli MP3 dinliyorum. Akşamları evde wifi bağlı, çocuklar bol bol oyun oynuyorlar.
    Buna rağmen 2 tam gün gidiyor.

iddialı bir istatistik olarak gözüküyor :)
    denemekten zarar gelmez...
    hemen her rom'u denedim ama pil performansında gözle görülür bir iyileşme görmedim şimdiye kadar...
    belki de kalibrasyon yapma zamanı gelmiştir :)
    şu anda ICS yüklü ve tek kelimeyle pili somuruyor :(
    neyse... önümüzdeki romlara bakacağız artık :)

.
80 replies since 30/11/2011, 22:35   20904 views
  Share  
.