Basit Root,Clockworkmod ve ROM Kurmak (Tüm Modeller)

« Older   Newer »

Share  
.
  1. emresarica
        Like  

.

User deleted

Link ve Programlar en son 01.10.2012 tarihinde güncellenmiş olup en son çıkan Romlar eklenmiştir.EN SON ÇIKAN ROM Jelly Bean 4.1.1 linklerde problem yaşarsanız başlık altında haber vermenize mütakip güncellenecektir.

Aşağıdaki rehber size Xoom ile yapabileceklerinizi (şimdilik) en üst noktaya çıkarıyor.Denemekten çekinmeyin herhangi bir yanlışlık yapmaktan korkmayın zira cihazınız "brick" (komple gitse) olsa bile tüm sistemi fabrika çıkışı haline geri getirebilirsiniz.Aşağıda son adımda yükleyeceğimiz JB 4.1.1 vesiyonu şimdilik en iyi Android versiyonudur ve tüm özellikler canavar gibi çalışmaktadır.Aşağıdaki sistem en kolay sistemdir.15 dakikanızı ayırır ve yazıyı okursanız ne kadar kolay bir yol olduğunu görebilirsiniz.Kolay bir kurulum yapabilmeniz için komut sayısını olabildiğince azalttım.

Önce TERİMLER

ROOT Nedir ?? : Root Türkçede "kök" anlamına gelir,root etmek genelde köküne inme anlamında kullanılır.Xoom'da root ise cihazın fabrika çıkışı yasaklanmış bazı yazılımsal yeteneklerini aktif hale getirmekten başka bir şey değildir.

Clockworkmod nedir ?? : Xoom'a dışarıdan müdahale edebileceğimiz ve program yükleyebileceğimiz basit ve güzel bir programdır.

Custom ROM nedir ?? : Malum Xoom'da onlarca çeşit android işletim sistemi var 3.01 / 3.1 / 3.2 / 4.0.2 / 4.0.3 gibi bu işletim sistemlerinin bazıları Türkiye'de kullanılabilirken bazıları kullanılamıyor.Buna karşı bazı yazılımcılar ROM'lar üzerinde oynama yaparak en son sistemleri bizlerin de kullanabilmesi için bir takım değişiklikler yaparak kullanımımıza sunuyorlar.Bu tür yazılımlara custom ROM'deniyor.

SDK nedir ?? : SDK android geliştiriciler için program yapma programıdır.Basit kullanıcıları ırgalamaz.Ama pc'den xoom'a komut gönderebilmemiz için bu programın yüklü olması gerekmektedir.Zira xoom'a "adb" "fastboot" gibi komutlar vereceğiz bu komutların pc'den sorunsuz çalışması için komutların".exe"'sine ihtiyacımız var.

JDK nedir nedir ?? : JDK bir java programıdır ve SDK'nin Pc'mizde sorunsuz çalışmasını sağlar.

Motorola USB Driver nedir ?? : Xoom'a pc üzerinden komut göndermemiz için MOTOROLA tarafından yapılmış driverlardır.

USB Hata Ayıklaması nedir ?? : Bu xoom'un ayarlarından kapatıp açabileceğimiz bir ayar menüsüdür.Açtığımızda pc'den xoom'a komut gönderebilmemizi sağlar.Tüm root ve rom olaylarında açık olması gerekir.Eğer kapatırsanız PC ile Xoom iletişim kuramaz.Cihazı Rom atarken yada root ederken arasıra xoom fabrika çıkışı haline dönebilir.Bu durumda işleme devam edebilmesi için USB hata ayıklamasının tekrar açılması gerekir.Çoğu arkadaşımız bu ayar kapandığı için işlemi bitiremez lütfen dikkat ediniz.

IMAGE nedir ?? : .image uzantılar ROM'un xoom'a yüklenebilmesi için hazırlanmış dosyaları tutan bir format'dır.

CMD nedir?? CMD windows işletim sistemleri için msdos modunda komut istemi açan bir komut programdır.Başlat / cmd /enter yaparak çalıştırabilirsiniz.Ayrıca hangi klasörde CMD açmak isterseniz klasörün üstüne shift+sağ tıklayıp "komut penceresini aç"ı seçerek başlatabilirsiniz.

Şimdi gelelim sıfırdan yapacaklarımıza.

1-Önce JDK'yı bilgisayarımıza kuralım.
    www.oracle.com/technetwork/java/jav...oad-346242.html

2-SDK'yı bilgisayarımıza kuralım
    http://developer.android.com/sdk/index.html

3-Motorola driverlarını kuralım
    www.motorola.com/Support/US-EN/Supp...harging-Drivers

Şu anda bilgisayarımızdan xoom'a takla attırmak için gerekli olan tüm yazılıma sahibiz.Üst'deki kurulumları yaptıktan sonra bilgisayarımızı restart edersek iyi olur.

Şimdi gelelim ne yapmak istediğimize.

Bu işlemler cihazı sıfırlayacaktır.Önce yedek alın.Cihazını garanti dışına çıkacaktır.Tüm sorumluluk kullanıcıya aittir.Ama panik yapmayın herhangi bir yerde yanlışlık yaparsanız yada cihaz brick olursa geri döndürebilirsiniz.
    https://motomodtr.forumcommunity.net/?t=47305479

A-ROOT Etmek İstiyorum.Clockworkmod Yüklemek istiyorum

Xoom'da root olayı kullandığınız sürüme göre farklılık gösterir.3.0.1 için başka 3.1 için başka 3.2 için başka.Neyse ki forum moderatör'ü "snbrk" tarafından daha önce paylaşılmış xda-developers'dan "solarnz" isimli yazılımcının yapmış olduğu çok basit bir yöntem var.Sürümünüzden bağımsız olarak tüm versiyonları kolayca ROOT edebiliyor.Nasılmı???

A1-Önce CMD'den komut vereceğimiz için bazı dosyalara ihtiyacınız var.Bu dosyalar "adb" "fastboot" gibi komutların sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayacak.Lütfen indirin ve masa üstüne açın dosyanın adı "xoom"
    https://skydrive.live.com/redir.aspx?cid=f...07D21FD!721

A2-Şimdi bu dosyayı indirip olduğu gibi SD kartımızın içine atalım.(Bu dosyayı SD kart içinde klasöre koymayın ana dizine kopyalayın.)
    Bu dosya xoom'u root edecek dosyadır.İşimiz bittiğinde Clockworkmod üzerinden bu dosyayı çalıştıracağız.Dosyanı adı "Xoom-Universal-Root"

A3-Bu dosyayı indirip A1'de indirmiş olduğumuz dosyanın içine atalım.Bu dosya xoom'a Clockworkmod'u yükleyecek image'dır.Dosyanın adı "recovery-Tiamat-R4c-100611-1150-cwm"

Şimdi xoom'u data kablosu ile USB hata ayıklaması modunda PC'ye bağlayalım.A1 de indirdiğimiz ve masaüstüne çıkardığımız Xoom isimli dosyaya shift+sağ tıkla tıklayıp "Komut Penceresini burada aç"seçeneğine tıklayalım.CMD açıldı.

Şimdi geldi komutlarımıza

1-İlk komutumuz

adb reboot bootloader

enter

Bu komut xoom'a restart ettirecek ve bootloader modunu aktif edecektir.Bootloader modu açılınca...

2-İkinci komutumuz.

fastboot oem unlock

enter

Bu komut xoom'a image atabilmemiz için gerekli olan yazılım değiştirme iznini aktif edecektir.Komut xoom'a geldiğinde xoom'dan onaylamanızı isteyecektir.Ses kapa tuşu ile "ok/yes" seçenekleri seçilip ses aç tuşu ile onaylanır.İşlem bittiğinde xoom fabrika ayarlarına dönecek.Sıfır android açılacak Hata ayıklama modunu tekrar aktif hale getirip devam edelim.

3-Üçüncü komutumuz.

adb reboot bootloader

enter

Bu komut xoom'a restart ettirecek ve bootloader modunu aktif edecektir.Bootloader modu açılınca...

4-Dördüncü komutumuz

fastboot flash recovery recovery-Tiamat-R4c-100611-1150-cwm.img

enter

Bu komut cihazımıza yeni bir image (Clockworkmod) kuracak.Kurulum bittiğinde artık xoom'da Clockworkmod kullanılabilecek.Clockworkmod'u kullanmak için cihazı açma kapama tuşundan açarak motorola logusu çıktıktan 2sn sonra "volume down" tuşuna basmamız recovery modu seçili iken "volume up"a basarak Clockworkmod a girilebilir.Clockworkmod a girince karşımıza bir menü geliyor.Bu menü ses tuşu ile "aşağı/yukarı" on/off tuşu ile "onaylama" işlemi görüyor.Buradan "install zip from sdcard"seçeneğini seçiyoruz.Karşımıza yeni bir menü geliyor.Bu menüden "choose zip from sdcard"seçeneğini seçip devam ediyoruz.A2'de indirip SD kart'a attığımız "universal Xoom Root" isimli zip dosyası seçip xoom'a kuruyoruz.İşlem bittiğinde root'lu ve superuser yetkili cihazımız hazır.Artık xoom'un tek efendisi biziz keyfimize göre istediğimiz Custom Rom'u kurabiliriz.

05.10.2012 Tarihinde ClockworkMod 5.0.2.8 (Dokunmatik), Rogue Touch Recovery v1.5.0 versiyonu çıkmıştır.İsteyen arkadaşlarımız başlıkdaki yönergeleri takip ederek dokunmatik ClockworkMod 5'i cihazlarına kurup işleme devam edebilirler.
    https://motomodtr.forumcommunity.net/?t=52578983

B-Xoom'a en son Android işletim sistemini kurmak istiyorum.ICS 4.0.3 - ICS 4.0.4 yada JB 4.1.1

B1-Önce yeni romların image dosyalarına ihtiyacımız aşağıdaki linklerden indirebiliriz.

ŞUBAT AYINDA ÇIKAN SÜRÜM İÇİN BU LİNKDEKİ ROM'U İNDİRİNİZ ICS 4.0.3 09.02.2012

http://goo.im/devs/teameos/roms/nightlies
    Bu linke tıkladığınızda karşınıza model isimleri çıkacak cihazınızın modeline göre doğru yüklemeyi yapınız.

MAYIS AYINDA ÇIKAN DAHA İYİ BİR SÜRÜM İÇİN BU LİNKDEKİ ROM'U İNDİRİNİZ ICS 4.0.4 14.05.2012
    http://goo.im/devs/teameos/roms/releases

stingray M602
    stingray_cdma M600
    umts_everest M601 (TTNET XOOM 3G MZ601 BU SÜRÜMDÜR)
    wingray M604

TEMMUZ AYINDA ÇIKAN DAHA İYİ BİR SÜRÜM İÇİN BU LİNKDEKİ ROM'U İNDİRİNİZ.BU ROM EN SON ÇIKAN 4.1.1 VERSİYONUDUR.19.07.2012

İNDİR

stingray M602
    stingray_cdma M600
    umts_everest M601 (TTNET XOOM 3G MZ601 BU SÜRÜMDÜR)
    wingray M604

JB 4.1.1 için Google paketi
    indir

B2-ICS 4.0.3 ile beraber Google paketi gelmiyor.Bu dosyalar ile Google paketini ICS 4.0.3'e yükleyeceğiz.
    http://goo.im/roms/teameos/gapps Bu linkte bir çok google paketi olduğunu göreceksiniz.Her gün paket yenilendiği için indirme sayfasında yer alan modifikasyon tarihleri baz alarak en son sürümünü indiriniz.

Cihazınız için doğru dosyaları indirdiğinize emin olun.Bu kurulumu yapmak için Yukardaki işlemlerin hepsini yapmış olmanız lazım.Cihaz ROOT'lu ve Clockworkmod kurulu olmalıdır.

İndirdiğimiz dosyaları SD karta kopyalayın.

1-Cihazı açma kapama tuşundan açarak motorola logusu çıktıktan 2sn sonra "volume down" tuşuna basmamız recovery modu seçili iken "volume up"a basarak Clockworkmod a girin.
    2-Clockworkmod a girince karşımıza bir menü geliyor.Bu menü ses tuşu ile "aşağı/yukarı" on/off tuşu ile "onaylama" işlemi görüyor.Buradan WIPE DATA / FACTORY RESET"seçerek cihazı resetleyin.Reset işlemi bitince...
    3-Install zip from sdcard"seçeneğini seçiyoruz.Karşımıza yeni bir menü geliyor.Bu menüden "choose zip from sdcard"seçeneğini seçip devam ediyoruz...
    4-"choose zip from sdcard" seçeneğinden B1'de indirip SD kart'a kopyaladığımız "Eos-umts_everest-10 yada daha güncel olan dosyayı" dosyasını seçip kuruyoruz.Bu işlem cihazımıza ICS 4.0.3 versiyonunu yada daha güncel olan dosyayı yükleyecek.Yükleme bittikden sonra....
    5-"choose zip from sdcard" seçeneğinden B2'de indirip SD kart'a kopyaladığımız "EOS_GApps_ics_4.0.3_v10.1 yada daha güncel olan dosyayı"dosyasını seçip kuruyoruz.Bu işlem cihazımıza google paketini yükleyecek.Tüm işlem bittiğinde ICS 4.0.3 yada daha güncel olan sistem emrinizde güle güle kullanın.Her hangi bir konuda yardıma ihtiyacınız olur ise bu başlık altında sormaya lütfen çekinmeyin.

Linkler ve Anlatım belirli aralıklarla Rom ve Programlar güncellendikçe yenilenmektedir

Edited by emresarica - 5/10/2012, 10:02

.
  2. border force
        Like  

.

User deleted

Güzel ve sade olmuş, bilgiler için teşekkürler karışıklığı gidereceğini düşünüyorum.

.
  3. Semseddin
        Like  

.

User deleted

Eline sağlık Emre, üst konu yapılmıştır.

.
  4. border force
        Like  

.

User deleted

Abi zaten üst konu yapmıştım :D

.
  5. rtalo66
        Like  

.

User deleted

inanılmaz güzel bir rehber olmuş. Çok teşekkürler. yalnız bir sorunum var. Eos-umts_everest-10' kurdum tabletime. Bazı fonksiyonlar çalışmıyor. motorola mz601 tabletim 3g si ve bluetooth çalışmıyor. Acaba nasıl aktiflerim. Birde mikro usb den hard disk takıyorum 8 gb üstünü okuyor fakat açmıyor.Acaba bunların halledildiği bir room var mı. şimdiden teşekkürler.

.
  6. emresarica
        Like  

.

User deleted

QUOTE (rtalo66 @ 27/2/2012, 06:11)
    inanılmaz güzel bir rehber olmuş. Çok teşekkürler. yalnız bir sorunum var. Eos-umts_everest-10' kurdum tabletime. Bazı fonksiyonlar çalışmıyor. motorola mz601 tabletim 3g si ve bluetooth çalışmıyor. Acaba nasıl aktiflerim. Birde mikro usb den hard disk takıyorum 8 gb üstünü okuyor fakat açmıyor.Acaba bunların halledildiği bir room var mı. şimdiden teşekkürler.

Sevgili rtalo66 ;
    Öncelikle iyi niyetlerin için teşekkür ederim.Eos-umts_everest sürümü rom'da 3g ve bluetooth çalışıyor.Şahsen bende bu sürümü kullanıyorum ve herhangi bir sıkıntısı yok.Ayarlardan uçak modunu iptal etmiş olman ve operatörüne göre sim ayarlarını düzgün yapılandırdığından emin ol.Usb'ye taktığın usb memory sticklerin fat32 formatında olması lazım eğer usb memory sticklerin ntfs ise okumayabilir tavsiyem xoom'a bağlayacağın usb memory sticklerini fat32 formatına formatlaman.Taktığın usb memory stickler taktıktan bir kaç saniye sonra otomatik olarak mount olacak ekranın sağ alt köşesinde mount olduğuna dair bir simge çıkacak.Simge çıktığında herhangi bir file manger programı ile "media" klasörü altında "usb" klasöründe taktığın usb memory stick verilerine ulaşabilirsin.İyi forumlar.

.
  7. rtalo66
        Like  

.

User deleted

Acaba rica etsem su anda kullandığınız rom un linkini yazabilirmisiniz. Beliki hatalı bir rom indirdim. Su anda uzerinde olan rom Mz601 android 4.0.3. Anbant durumu N-01.100.05P CEKİRDEK SURUM:2.6.39.4-tiamat derleme numarası eos 1.0.0 seklindedir

.
  8. emresarica
        Like  

.

User deleted

QUOTE (rtalo66 @ 27/2/2012, 10:04)
    Acaba rica etsem su anda kullandığınız rom un linkini yazabilirmisiniz. Beliki hatalı bir rom indirdim. Su anda uzerinde olan rom Mz601 android 4.0.3. Anbant durumu N-01.100.05P CEKİRDEK SURUM:2.6.39.4-tiamat derleme numarası eos 1.0.0 seklindedir

Sanırım yukardaki başlıkta yer alan sürüm'ü indirmemişsin.Daha eski bir Rom kurmuşsun.Şu rom'u kurman gerekiyor.indirdiğin dosyayı sd karta atıp recovery modda kurabilirsin.Üstüne goggle paketi kurmayı unutma.Derleme numarası EOS IML74K nightly 10 olacak.
    http://goo-inside.me/roms/teameos/nightlie..._everest-10.zip

.
  9. rtalo66
        Like  

.

User deleted

Emrecarica size cok tesekkur ederim. Ayrica google paketinin en son halini nerden indiririm. Link atarsaniz sevinirim. Ayrica tum divx leri acabilecek ve farkli altyazilar rahatlikla film oynarken secip degistirebilecegim bir oynatici varmi.yardimlarin icin cok tesekkur ederim.

.
  10. emresarica
        Like  

.

User deleted

Dostum yukardaki başlıkda ilgili linkler var okursan öğrenebilirsin.Market'den mx video player işini görecektir.

.
  11. rtalo66
        Like  

.

User deleted

Sagol. Cok tesekkur ederim

.
  12. rtalo66
        Like  

.

User deleted

merhaba emre
    önermiş olduğun romu kullanmaktayım. Genel anlamda memnunum. Bir iki problemim var. çözebilirsek sevlneceğim. Maillerime bakarken bazılarında karakter sorunu olmakta okunmuyor. Ayrıca akbank internet şubesine giriyorum, fakat ben daha işlem yapamadan explorer kapanıyor. Tekrar tekrar yaptım olmadı. Daha sonra laptop da işlemi yapabildim.
    şimdiden teşekkürler.

.
  13.     Like  

.

Uzman Modder

Group
    Moderatör

Status
    Merhaba rtalo66 Karakter sorunu malesef bendede var ve sorununu kökten çözemedim,fakat bazı resimlerin yüklenmediği için öyle bir hayatı verebiliyor sol üst köşede bir kare kutusu gibi birşey olması lazım tam hatırlamıyorum ona tıkladığında tüm herşey yükleniyordu sanırım eğer bu sorunu çözemezse isen Dolphin Browser® HD kullanarak hotmail.com'a gir en azından işlerini daha kolay yapabilirsin.Sana tavsitem Dolphin Browser® HD'dir şuan için tabi sanırım yakın bir zaman chrome android final versiyonu gelicek o zaman kuşkusuz en iyi android tarayıcısı olucaktır o zaman basit hatalar çözülür sanırım.

.
  14. emresarica
        Like  

.

User deleted

QUOTE (rtalo66 @ 1/3/2012, 17:04)
    merhaba emre
    önermiş olduğun romu kullanmaktayım. Genel anlamda memnunum. Bir iki problemim var. çözebilirsek sevlneceğim. Maillerime bakarken bazılarında karakter sorunu olmakta okunmuyor. Ayrıca akbank internet şubesine giriyorum, fakat ben daha işlem yapamadan explorer kapanıyor. Tekrar tekrar yaptım olmadı. Daha sonra laptop da işlemi yapabildim.
    şimdiden teşekkürler.

Mail konusu arkadaşımında dediği gibi yaygın bir problem.Server'dan load ederken veri kaybına uğruyor.Rom'dan yada sistemden kaynaklı değildi mail serverları ile alakalı bir durum.Çok can sıkıcı bir durum dersen chrome'un içinden mail boxını sorunsuz görüntüleyebilirsin tablet versiyonu otomatik açılacaktır.Bankalar konusuna gelince banka web siteleri fazla cookies kullanıyor dolayısı ile kullandığımız browserlar ile uyumsuzluk gösterebiliyor.Market'den bir kaç farklı browser indirerek sorunu çözebilirsin şahsen bende 6 civarı browser yüklü biri açmazsa biri....

.
  15. akturker
        Like  

.

User deleted

merhaba
    xoom ile aranıza katıldım.
    root sırasında 4.adımda kaldım.
    error cannot load recovery-Tiamat-R4c-100611-1150-cwm.img
    ne yapmalıyım

.
98 replies since 17/2/2012, 18:14   14715 views