Tegra2 UbunTop v1.1.0 (a.k.a Mr. Creosote Edition) 6/29/12

ATRIX & PHOTON UYUMLU

« Older   Newer »

Share  
.
  1. Semseddin
        Like  

.

User deleted

Orjinal konu @Xda by Lokifish Marz

sigpic3795702_22

Cihazınızdaki webtop özelliğini sadece firefox ile webde masaüstü pc kullanır gibi gezinmek için yada eğlence üssü ile taşınabilir medyaçalar olarak kullanıyorsanız harika birşey fakat gerçek bir bilgisayar olarak kullanabileceğinizi biliyormuydunuz ? Aşağıdaki rehber ve paylaşım ile cihazınızda varolan ama gizlenmiş 3.boyut'u keşfedip günlük kullanabileceksiniz. Anlatım ve uygulamaların tümü Lokifish Marz'a ait olup, tarafımdan Türkçe'ye çevrilip motomodtr üyeleriyle paylaşılmaktadır. Farklı forumlarda paylaşmak, çalıp çırpmak ayıptır, günahtır, tasvip etmeyiz.

Bu rehber'i kimler kullanabilir ?

ATRIX 4G AT&T, ATRIX MB860, PHOTON 4G sahibi tüm motorola kullanıcıları.

Nelere ihtiyacımız var ?

1- Cihazınız root ve bootloader unlock edilmiş olmalı.
    2- CWM recovery olmalı.
    3- Herhangi bir BLUR temelli rom. ( Atrix için Nottactrix 1.3.1 öneririm )
    4- a) Atrix kullanıcıları için webtop2sd programı
    b) Photon kullanıcıları için resize2fs

Gereken dosyalar

1- Tegra2.Ubuntop.v1.1.0.zip
    2- WebTop2sd ( Bu program sadece atrix kullanıcılarına gereklidir. )
    3- Marketten indirilecek rom toolbox lite programı
    4- Minitool Partition Wizard 7 programı.

ATRIX'e nasıl yapılır ?

- Anlatıma uymadan sırasına göre yapmazsanız çalışmaz.
    - Tegra2.Ubuntop.zip dosyasını telefon'un iç hafızasına kopyalayın. "sdcard/ubuntop" şeklinde olacak.
    - Cwm recovery'e girin ve backup & restore'dan komple bir sistem yedeğini oluşturun. OSH bölümüde buna dahil olsun.
    - Install zip from sdcard, choose zip from internal sdcard deyip, ubuntop içerisindeki Tegra2_UbunTop.v1.1.0.zip dosyasını flashlayın.
    - Cihazı yeniden başlatın.
    - Marketten rom toolbox lite indirip çalıştırın, root izinlerini verin.
    - Root Browser'a girin, system/bin/ klasörüne girin ve busybox dosyası üzerinde basılı tutup, permissions'a girin. Sadece Special permissions altındaki SET GID kutucuğundaki işareti kaldırın ve rom toolbox'dan çıkın.
    - Webtop2sd yükleyin ve çalıştırın, root iznini verin. Başka bir ayarıyla oynamayın.
    - Atrix'in webtop partition'ın (osh) boyutu küçük olduğu için ekstra alan için harici sd kartımızda EXT3 tabanlı yeni bir partition oluşturmalıyız. Aksi takdirde Atrix sahipleri 1-2 program yükledikten sonra yetersiz alan hataları alacaktır.
    - Tercihen en az 8gb'lık class4 sd kart kullanalım fakat sdkart'ın boyutu ve hızı ne kadar yüksek olursa o kadar iyi. Ayrıca olası veri kayıplarını önlemek için sdkart içeriğinizi bilgisayarınıza yedeklemeyi unutmayın.
    - Kart okuyucuya sd kartı takın. ( Eğer kart okuyucu yoksa, telefonu pc'ye usb yığın depolama olarak bağlayın) Sürücülerimiz geldikten sonra Partition wizard7 'yi çalıştırın.
    - Resimde gördüğünüz gibi cihazımın iç hafızasını MB860 diye hafıza kartımı da 32GB_Class4 diye işaretledim. Böylece herhangi bir karışıklığa sebep olmadan hangi disk ile çalışacağımı anlıyorum.
    - Hafıza kartınızı seçip move / resize 'a tıklayın.

png

- Gelen menüde, partition size sekmesinde diskimizde windows üzerinde kullanabileceğimiz alanı seçiyoruz.

png

- Ben 32gb'lik kartın 15gb'lık kısmını Primary FAT32 olarak seçtim. Geri kalan 15gb'lık alanı EXT3 yapacağım.

png

- Üstteki resimde işaretlediğim alan'ın üzerine sağ tıklayın, create'e basın. Bir uyarı gelecek ve YES 'e tıklayın. Gelen pencerede File System seçeneğini EXT3 yapıp, OK 'e basın.
    - Son olarak program'ın sol üst köşesindeki APPLY tuşuna basıp, işlemlerin bitmesini bekleyin. Tebrikler sd kartınızı başarıyla 2 parçaya bölüp, webtop2sd'nin kullanabileceği EXT3 dosya sistemli 2.bölümü oluşturdunuz.

[IMG]png[/IMG]

- Şimdi telefon menüsünden webtop2sd 'yi çalıştırın. Locations'dan target partition olarak yeni oluşturduğunuz EXT3 bölümü seçin. Execute menüsünden GO 'ya tıklayın.
    - Telefonunuzu herhangi bir dock'a yada hdmi ünitesine bağlayın.
    - Webtop'u seçin.
    - Telefonu kapatıp recovery'den, Install zip from sdcard > choose zip from internal sdcard > ubuntop içerisindeki menupatch.zip dosyasını flashlayıp, telefonu yeniden başlatın. Hepsi bu kadar.

PHOTON'a nasıl yapılır ?

- Anlatıma uymadan sırasına göre yapmazsanız çalışmaz.
    - Tegra2.Ubuntop.zip dosyasını telefon'un iç hafızasına kopyalayın. "sdcard/ubuntop" şeklinde olacak.
    - Cwm recovery'e girin ve backup & restore'dan komple bir sistem yedeğini oluşturun. OSH bölümüde buna dahil olsun.
    - Install zip from sdcard, choose zip from internal sdcard deyip, ubuntop içerisindeki Tegra2_UbunTop.v1.1.0.zip dosyasını flashlayın.
    - Cihazı yeniden başlatın.
    - Cihazı herhangi bir hdmi ünitesine bağlayıp, terminal 'den "sudo resize2fs /dev/block/mmcblk0p13" komutunu girin ve işlemin bitmesini bekleyin.
    - Cihazı yeniden başlatıp recovery'e girin ve menupatch.zip dosyasını flashlayın.
    - İşlem tamamdır.

Bu rehber Semseddin tarafından MotoModTR üyeleri için hazırlanmıştır. Farklı sitelere kopyalanıp, paylaşılması yasaktır.

.
  2.     Like  

.

Android Man

Group
    Moderatör

Status
    Çok güzel paylaşım Sinan Abi, sırf "Sinan Admin" etmeninden ATRIX alacağım en sonunda :D

.
  3. cnyt37
        Like  

.

User deleted

çok saolasin sinan ustam, bu konuya bakmistim ingilizcem yeterli olmadigindan kafam karışmışti bırakmıştım.

.
  4. aslann
        Like  

.

User deleted

Sonuna kadar geldim su hamleyi beceremedim." Telefonu kapatıp recovery'den, Install zip from sdcard > choose zip from internal sdcard > ubuntop içerisindeki menupatch.zip dosyasını flashlayıp, telefonu yeniden başlatın. Hepsi bu kadar." Internal sd de o kendi mi olusturcak ubuntop u ordan menupatch kendi mi gelcek? Bulamadim bu son adimi

.
  5. Semseddin
        Like  

.

User deleted

Tegra2.Ubuntop.v1.1.0.zip dosyasını telefon'un iç hafızasına açmıştık ya, işte ubuntop klasörü içerisinde menupatch.zip isimli bir dosya olacak, bunu recovery'den flashlayacaksın. Webtop modlarına kafayı yormak lazım, çok güzel şeyler yapabiliriz bu imkanla.

.
  6. border force
        Like  

.

User deleted

Paylaşım için teşekkürler :)

.
  7. gorthaur83
        Like  

.

User deleted

bir 32'lik sd alayim öyle denicem

.
  8. Semseddin
        Like  

.

User deleted

Yeni alacaklar kesinlikle class 10 alın, kendi class 4'üm yavaş kalıyor.

.
  9. crazy_66
        Like  

.

User deleted

Teşekkürler paylaşım için.Deneyeceğim :)

.
  10. beefytr
        Like  

.

User deleted

Vallahi ellerine saglik.
    Ise donunce hemen deneyecegim :)

.
  11. timurtis
        Like  

.

User deleted

Tam anlamıyla ne işe yaradığını anlamak için görüntü eklememişsiniz. Biraz araştırdım bu görüntüleri buldum. Harika bir şey. Bir an evvel yapacağım ama önce SD card almalıyım.

[URL=]

.
  12. Semseddin
        Like  

.

User deleted

Yen, sürümü kısa zamanda geliyor. Herşey daha iyi hızlı ve organize olacak. :)

.
  13. Türk0044
        Like  

.

User deleted

Ben webtop uygulamasını kullanabilmek için telefonuma bazı şeyler yaptım fakat ne olduğundan pekde emin değilim.
    sırasıyla;
    1-Pete's Motorola Root Tools.exe yi çalıştırdım. Sonrada,
    2-http://atrix4ghacks.com/atrix-4g-hacks/how-to-enable-webtop-without-laptopusb-dock/
    bu yönergeleri harfiyen yaptım fakat artık normal medya oynatıcısını dahi açmıyor.İşin gerçeği Nasıl düzelteceğimi bilmiyorum. Günlerdir bu konuları okuyorum fakat kullanılan terimler bana okadar uzakki hiçbirşey anlayamadım ve yapamadım. Lütfen bana yardımcı olur musunuz bu durumda ne yapmam lazım?
    Bir forumda alıntı:"CM 7 custom rom kullanıyorum ben, rom ile gelen mirroring özelliği var, HDMI kablosu ile telEvizyonunuza bağladığınız an telefondaki görüntüyü aynen tv'ye aktarabiliyorsunuz."' u okumuştum fakat bunuda nasıl yükleyeceği mi bilmiyorum.
    Tek yapmak istediğim webtop uygulamasını açmaktı telefonuma zarar vermiş miyimdir. Telefonuma format atmak gerekir mi? Ne yapmam lazım ve nasıl yapabilirim? İlginize şimdiden teşekkür ederim.
    TELEFONUN ÖZELLİKLERİ:
    SİSTEM SÜRÜMÜ 45.31.0.MB860.Retail.en.TR
    ANDROİD SÜRÜMÜ:2.3.4
    WEBTOP VERSİON:WT-1.2.0-133_38
    DERLEME NUMARASI:4.5.2A-74_OLE-31

.
  14. timurtis
        Like  

.

User deleted

QUOTE (Türk0044 @ 6/8/2012, 11:10) 
    Ben webtop uygulamasını kullanabilmek için telefonuma bazı şeyler yaptım fakat ne olduğundan pekde emin değilim.
    sırasıyla;
    1-Pete's Motorola Root Tools.exe yi çalıştırdım. Sonrada,
    2-http://atrix4ghacks.com/atrix-4g-hacks/how-to-enable-webtop-without-laptopusb-dock/
    bu yönergeleri harfiyen yaptım fakat artık normal medya oynatıcısını dahi açmıyor.İşin gerçeği Nasıl düzelteceğimi bilmiyorum. Günlerdir bu konuları okuyorum fakat kullanılan terimler bana okadar uzakki hiçbirşey anlayamadım ve yapamadım. Lütfen bana yardımcı olur musunuz bu durumda ne yapmam lazım?
    Bir forumda alıntı:"CM 7 custom rom kullanıyorum ben, rom ile gelen mirroring özelliği var, HDMI kablosu ile telEvizyonunuza bağladığınız an telefondaki görüntüyü aynen tv'ye aktarabiliyorsunuz."' u okumuştum fakat bunuda nasıl yükleyeceği mi bilmiyorum.
    Tek yapmak istediğim webtop uygulamasını açmaktı telefonuma zarar vermiş miyimdir. Telefonuma format atmak gerekir mi? Ne yapmam lazım ve nasıl yapabilirim? İlginize şimdiden teşekkür ederim.
    TELEFONUN ÖZELLİKLERİ:
    SİSTEM SÜRÜMÜ 45.31.0.MB860.Retail.en.TR
    ANDROİD SÜRÜMÜ:2.3.4
    WEBTOP VERSİON:WT-1.2.0-133_38
    DERLEME NUMARASI:4.5.2A-74_OLE-31

Bende senin gibi aynı sorunları yaşadım. Daha sonra Forumda https://motomodtr.forumcommunity.net/?t=48858890 linkinde ilk sayfada kayitciata kullanıcısının direktiflerini harfiyen uyguladım. Şu an gayet iyi çalışıyor.

.
  15. delimiyimben
        Like  

.

User deleted

ABD den arkadaşıma en ucuz lapdocklardan getirttim.

Burada yazılanları adım adım uyguladım, bazı aksaklıklar oldu sanırım anlatımlar lapdocak göre yapılmadığı içindi. Bir iki kere telefona restart attıktan sonra ubuntop ekranına ulaşabildim. Anlatım için teşekkür ederim.

Not: Çin sitelerinde 70$ civarında mini pc ler satılıyor. Bunlardan biri MK802 ve bu alet ile motorola lapdocku birleştirmişler ve ister "android 4" ister "ubuntu 12" ile kullanıyorlar. Benim aklıma geldi ve acaba olur mu diye ufak bir araştırma yaptım, oluyormuş. Şimdi bu MK802 den sipariş vericem, 7/24 download yapacak makine olarak düşünüyorum, lapdock ile kullanıcam.

http://liliputing.com/2012/06/mk802-notebo...la-lapdock.html

.
40 replies since 11/7/2012, 16:35   4861 views
  Share  
.