Atrix Dahili Depolama Sorunu

« Older   Newer »

Share  
.
  1. Dehr
        Like  

.

User deleted

Merhaba arkadaşlar,

Çok sinir bozucu bir sorunla karşı karşıyayım. Atrix'imi telefonculara gösterip sorunu anlattığım halde hepsi yazılımsaldır, format atmak lazım dedi.

Gel gelelim ki ben donanımsal olduğunu düşünüyorum.
    Şöyle ki; Telefonu kapatıp açtığımda sürekli 6 aralık tarihine dönüyor. Örneğin 1-2 uygulama sildiğimde, fotogaf çektiğimde, telefonu reboot edince programlar geri gelmiş, fotograflarım ise gitmiş oluyor, whatsapp konuşmalarım 6 aralığa dönmüş oluyor. Aynı şekilde telefonu pc'ye bağlayıp müzik, rom için zip dosyası vs attığımda.. usb bağlantısını kesip telefondan bakınca dosyalar silinmiş gözüküyor, daha doğrusu atmamış gibi gözüküyor, Fabrika ayarlarına dönemiyorum, sd kartı biçimlendiremiyorum. Fastboot modda hard reset, format gibi işlemleri yapıyorum fakat açınca hiç bir şey değişmiyor. Tekrar 6 aralıktan başlıyor tel. Cwm de yaptığım hiç bir işlem başarılı dediği halde telefonu açınca etkili olmuyor. Orjinal GB Stock rom'u rsd ile flashlıyorum fakat telefon flaslama işlemi devam ederken acılıp tekrar 6 aralığa dönüyor. Çoğu uygulamayı kendi kendine kapatıyor, işlemi sonlandırıyor vs. Kısacası Dahili depolamaya hiç bir işlem yapamıyorum, kafayı yiyeceğim. Telefonum rootlu, bl klidi açık ve 4.1.2 JB romu yüklü.. unlocked yazısını da kaldıramıyorum.. Yani servise yollasam büyük ihtimal geri gönderecekler.. Zaten takip ettiğim kadarı ile arkadaşların teleservice mağduriyeti malum..
    Sizce bu sorunu nasıl çözebilirim ? Fikir ve önerilerinizi bekliyorum..

.
  2. »CanERYVZ«
        Like  

.

User deleted

Bunu dene büyük ihtimal çözer sorunu:

Fastboot modunda bağla pc ye ve aşağıdaki kodları yaz..

Nasıl yaparım bilmem diyorsan burada anlattım : https://motomodtr.forumcommunity.net/?t=55333421

Sen sadece bu kısmı yap sonrasında RSD ile tekrar flashla STOCK Rom'u :thumb_yello.gif:
    CODE
    fastboot erase boot
    fastboot erase system
    fastboot erase userdata
    fastboot erase cache
    fastboot erase webtop
    fastboot erase preinstall
    fastboot erase recovery
    fastboot reboot

.
  3. DarKKnighTR
        Like  

.

User deleted

Hocam sorununuzu okurken ara ara tebessüm ettim ama aslında üzücü bir sorun ki telefonunuzu verimli kullanamıyorsunuz. Stock rom Flash yöntemiyle bile fayda etmediyse bunun çözümü epey zor gibi gözüküyor. 6 Aralıkta inat eden bir telefon daha hayatımda görmüş veya duymuş değilim. Hocam birde recovery'de back up aldıysanız eğer daha önceden onu geri yükler misiniz? Veya yükledikten sonra olmadıysa eğer varsa yedek onları silmeyi de deneyebilirsiniz. Umarım çözümünü bulursunuz hocam.

.
  4. Dehr
        Like  

.

User deleted

CITAZIONE (»CanERYVZ« @ 12/12/2013, 20:14) 
    Bunu dene büyük ihtimal çözer sorunu:

Fastboot modunda bağla pc ye ve aşağıdaki kodları yaz..

Nasıl yaparım bilmem diyorsan burada anlattım : https://motomodtr.forumcommunity.net/?t=55333421

Sen sadece bu kısmı yap sonrasında RSD ile tekrar flashla STOCK Rom'u :thumb_yello.gif:
    CODICE
    fastboot erase boot
    fastboot erase system
    fastboot erase userdata
    fastboot erase cache
    fastboot erase webtop
    fastboot erase preinstall
    fastboot erase recovery
    fastboot reboot

Dediklerinizin hepsini yaptım fakat yok olmuyor.. deli olacağım yahu.. Windows 7 mi sıkıntılı acaba diye windows 8 de denedim birde fastboot klasörünü oluşturup, rsd yi tekrar kurdum..

Bu ekrana gelince executed %100 olmadan 26 -35 arası telefon kendini açıyor cynogenmod yazısı geliyor ve kaldığı yerden devam ediyor 6 aralık şeklinde. Hayır 6 aralıkta da bir şey yapmadım ki, telefon bi ara çok ısındı ondan sonrası durum bu..
    birde stock rom olarak "1FF-olympus_emara-user-2.3.4-4.5.2A-74_OLE-31-release-keys-signed-Retail-TR.sbf" dosyayı flashlamaya çalışıyorum yine bu forumda bir konuda görmüştüm. Yanlış rom mu acaba diye düşünüyorum. ama dediğim gibi donanımsal olarak dahili depolamada bir sıkıntı var sanırım.

CITAZIONE (DarKKnighTR @ 12/12/2013, 20:19) 
    Hocam sorununuzu okurken ara ara tebessüm ettim ama aslında üzücü bir sorun ki telefonunuzu verimli kullanamıyorsunuz. Stock rom Flash yöntemiyle bile fayda etmediyse bunun çözümü epey zor gibi gözüküyor. 6 Aralıkta inat eden bir telefon daha hayatımda görmüş veya duymuş değilim. Hocam birde recovery'de back up aldıysanız eğer daha önceden onu geri yükler misiniz? Veya yükledikten sonra olmadıysa eğer varsa yedek onları silmeyi de deneyebilirsiniz. Umarım çözümünü bulursunuz hocam.

Stock romda fayda etmiyor malesef.. Malesef back up almadım. :/ çözüm arıyorum işte gördüğünüz gibi, siz arkadaşların yardımıyla umarım geliriz bu işin üstesinden. En son çare ise 16 gb nand belleği değiştirebiliyorlarsa değiştircem yada jtag olayı çıkana kadar bekleyeceğim veyahutta anakart alıp değiştireceğim..

.
  5. »CanERYVZ«
        Like  

.

User deleted

fastboot ile yapılan işlemler telefonunuzu fabrika çıkışı, cihazın ilk üretilen haline döndürmesi gerek hiçbir yazılım içermeden, bunu yapmıyorsa ciddi bir sorun olabilir veya bağlantı kablosunda bir problem. Böyle bu durumla karşılaşan ilk kişi olduğunuz için çözüm önerimi sunamıyoruz.

İyi günler..

.
  6. Dehr
        Like  

.

User deleted

QUOTE (»CanERYVZ« @ 14/12/2013, 13:16) 
    fastboot ile yapılan işlemler telefonunuzu fabrika çıkışı, cihazın ilk üretilen haline döndürmesi gerek hiçbir yazılım içermeden, bunu yapmıyorsa ciddi bir sorun olabilir veya bağlantı kablosunda bir problem. Böyle bu durumla karşılaşan ilk kişi olduğunuz için çözüm önerimi sunamıyoruz.

İyi günler..

Yapılan işlemlere sucsess olarak geri bildirim veriyor fastboot'ta telefonumun ekranına da yansıyor fakat dediğim gibi reboot ettikten sonra her şey yine olduğu gibi kalıyor, kabloyu değiştirip deneyeceğim fakat pek umudum yok dediğim gibi sanırım 16GB nand bellekte bir sıkıntı var..

.
  7. üstad
        Like  

.

User deleted

sanki pc'de deepfreze kurmuşsun gibi, sanırım tam unlock olmamış, kilit kaldırmayı baştan denediniz mi?
    veya aklıma sanki mount sorunu var gibi geliyor, cwm de mount/unmount kısmında tüm hepsini unmount yazısı okunacak hale getirin (yani hepsi mount edilmiş olur), sonra harici sdkart haricinde hepsini formatlayın, cwm den çıkmadan cm7 rom kurun. (tel bozulursa karışmam :sick: )

olmadı sana kendi telefonumdan cwm backup göndereyim, cwmden denersin

.
  8. iceboy91
        Like  

.

User deleted

Bir şekilde telefon kendisine bir yedek almış,belkide siz yaptınız ama haberiniz yok.

Ve bootloader bilgisayar her yeniden başladığında o yedeği başlatıyor.Yani sisteminiz ne yaparsanız yapın o yedekle başlıyor.

Şimdi o yedeği bulup silerseniz eğer,ilk resetten sonra hardbrick olacak cihazınız.

Ben o kadar uyardım bu CM10 Ve sonrası romlarla ilgili arkadaşları..

Yapılacak 2 işlem var,ilk olarak bu yedeği başlatan kodu,yani bootloader sistemi yüklerken bu yedeği adres gösterip telefonu bu tarihe yollayan kod bulunacak ve bu kod silinecek.

Bu kod silindikten sonra,başlayan yedek bulup silinecek.

Peki bu nasıl yapılır ?

-Çok iyi açık kaynak kod (linux kodlama) bilen birini bulursunuz,ve bu arkadaşa yaptırırsınız.

.
  9. »CanERYVZ«
        Like  

.

User deleted

Ben size bu fastboot işlemlerini yaptırdıktan sonra telefon ısrarla aynı tarihten başlıyorsa, hafıza kartınız az bir ihtimallede olsa buna sebep olan etken olabilir. Hafıza kartı kullanıyorsanız hafıza kartını çıkartın ve birde öyle deneyin. iceboy91'in dediği olayın olma ihtimali yok. Android yazılımında buna izin verebilecek bir mekanızma yok. Gömülü sistem olduğu için istediğim yerden sistemi başlatayım olayı olamaz, olmamalı. "fastboot erase boot" dediğinizde ve ekranda "succesful" ibaresini gördüğünüzde kurulu olan sisteme elveda diyebilirsiniz. Bu her işletim sisteminde değişmez tek şeydir. Boot sistemin başlatılmasını daha doğrusu neyin başlatılıp neyin başlatılmamasının bilgisini içeren bir önyükleme mekanızmasıdır bu bölüm değiştirilemez dosya sistemi ile korunur taki bootloader unlock yapana kadar. üstad arkadaşımızın dediğine katılıyorum ve dediklerini denemenizi bende tavsiye ediyorum. Unmount/Mount yapıp tüm diskleri biçimlendirin ve Wipe işleminde tüm kutucukları işaretleyin İyi günler..

Edited by »CanERYVZ« - 24/12/2013, 13:34

.
  10. Dehr
        Like  

.

User deleted

@üstad
    Evet aynen öyle.. Tekrar unroot ettiğimde başarılı diyor fakat unroot olmuyor. Root edince de cihaz zaten rootlu diyor. Bl kilidini ise fastboot oem unlock işlemini yapınca başarılı diyor verilen id yi girince cihazın zaten bl kilidi açık diyor. cwmden bütün herşeyi unmount okunacak şekilde yapıyorum. data, cache, preinstalli formatlarken "error formating !" diyor ve bunları tekrar mount gösteriyor. diğerlerini ise formatlıyor. error verdiği halde cmw den kuruyorum cm7 tabanlı bir rom kurulum başarılı diyor fakat tekrar açıldığında aynı yine telefon, nasıl desem bataryayı bile 66 gösteriyor %100 kapatmışken. yaptığım ayarları siliyor.. Harici bir sd kullanmadığım için backup almamıştım.. kendi kendine dahili depolayama backup alabilme olasığı var mı ?..

Birde sizin backup işini deneyelim öyleyse..

@»CanERYVZ«
    Zaten hiç hafıza kartını kullanmıyordum ve dediğim gibi fastboottan hard reset yapıyorum hepsine başarılı diyor lakin tık yok.. aynı yine aynı. unmount/mount olayındaki sıkıntıyı bahsettim birde wipe data factory resette. error android secure gibisinden bir şey söyleyip skip formating diyor altına da "done" yazıyor

@iceboy91
    Böyle bir şey baya varsa bile linux kodlama hakkında baya bilgi birikimi ve tecrubesi olan bir arkadaş gerekiyor ve böyle tanıdığım bir arkadaşım yok malesef..

Edited by »CanERYVZ« - 24/12/2013, 13:33

.
  11. Dehr
        Like  

.

User deleted

@Üstad
    Hocam Müsait olduğunuz bir zamanda CM7 Backup'ınızı bekliyorum birde onu deneyelim.. Hala çözüm bulabilmiş değilim.

.
  12. üstad
        Like  

.

User deleted

http://yadi.sk/d/uwnC3vwGF7pXx
    hocam orjinal romun twrp yedeğini gönderiyorum, 7zip ile çıkardığında twrp adlı bir klasör çıkar onu karta atıp yükle, ancak twrp recovery ile aldığım yedek, eğer twrp yükleyemiyorsan, içindeki tarihli klasörü cwm yedeklerinin arasına yani sdkartında clockwordmod\backup klasörüne atar cwm ile yüklersin. Kolay gelsin İnşaallah faydası olur. doğru inip inmediğini kontrol etmek istersen md5:D20ABCE5177D66DF769649CCA8D6BDBD TWRP.7z
    hash on click programıyla kontrol edersin.

.
  13. üstad
        Like  

.

User deleted

QUOTE (Dehr @ 24/12/2013, 06:55) 
    cwmden bütün herşeyi unmount okunacak şekilde yapıyorum. data, cache, preinstalli formatlarken "error formating !" diyor ve bunları tekrar mount gösteriyor.

error kısmını biraz daha açarmısın, tam olarak ne hatası yazıyor? mümkünse bir ekran görüntüsü..

.
  14. Dehr
        Like  

.

User deleted

hocam yedeğinizi yükleyemiyorum md5 mistmach hatası veriyor.. onun çözümünü arıyorum şimdi.
    Error kısmını açacak olursam şöyle;

Cwmden mount and storage bölümüne girdiğimde..bütün her şeyi unmount görünecek şekilde yapıyorum. Arkasından sırasıyla formatlamaya çalışınca mesela
    format cache işlemini yapınca error formating cache ! geri bildirimini döndürüyor. Cache, data, system, osh, bunlarda format diyince error diyerek tekrar mount haline getiriyor, çıkarıyor yani, diğerlerini ise formatlıyor fakat değişen bir şey yok.

.
  15. Dehr
        Like  

.

User deleted

Restore işlemini yaptım hocam fakat o da işe yaramadı çıldıracağım bu gidişle az kaldı..

ClockworkMod Recovery v5.0.2.0
    Checking MD5 sums...
    Erasing boot before restore...
    Restoring boot image...
    Restoring system...
    Restoring data...
    Error while formatting /data!

böyle kalıyor. Hepsini unmount/mount ederek tekrarlarca denedim.. değişen hiç bir şey yok.

.
46 replies since 12/12/2013, 17:57   808 views
  Share  
.