Motorola Xoom- USB Host Desteği Rehberi

« Older   Newer »

Share  
.
  1. snbrk
        Like  

.

User deleted

Çalınamaz, çeviri için çok emek verdim. Çalmayın, alın ama alıntıdır yazısını lütfen ekleyin.
    CİHAZINIZIN BRİCK OLMA İHTİMALİ VARDIR. BUNDAN SORUMLU DEĞİLİM.
    *Xoom'un root edilmiş olması gereklidir.
    *Android SDK'sı yüklü olmalıdır. İndirmek için tıklayın.
    *Android SDK'sının kurulabilmesi için JDK yı yüklemelisiniz. Buradan...
    *USB OTG kablosu bulunmalıdır (internetten sipariş edip edinebilirsiniz)
    *Buraya tıklayarak Root Explorer adlı uygulamayı yüklemeniz gerekmektedir.
    *Buraya tıklayarak Boot image'ini indirmeniz gerekmektedir.
    *Rehber Türkiye'den alınma xoomlarda kullanılamaz, brick olabilir.
    TÜRK TELEKOM'DAN ALINAN XOOM'LARDA ÇALIŞMAMAKTADIR.

ÖN HAZIRLIK
    Daha önceden Android SDK ve ADB'yi yüklediyseniz 3. adımdan devam ediniz. Daha önceden sadece Android SDK yükleyip, hiç bir package yüklemediyseniz 2'den devam edin.
    1-Android SDK'yı yüklemiş olmalısınız. Başlata girip Android SDK Tools>SDK Manager'e tıklayın.
    2-Refreshing sources diyecek. Bekleyin. Sonra karşınıza package'ler çıkacak, package'ler i kapatın. Sonra soldan available packages'e gelin. Sadece Android SDK Platform Tools'a tik atalım ve sağ alttan install'a basarak yüklenmesini bekleyelim. Yüklenme sonrası sorun oluşmaması için önceden sdk'yı yönetici olarak çalıştırmakta fayda var :biggrin2.gif: .
    3-Zip dosyası olarak indirdiğiniz Boot image'i zipten çıkarın ve kopyalayın.
    4- SDK'nın ana dizinine ( 64 Bit kullanıyorsanız Bilgisayarım'dan windows'unuzu kullandığınız harddisk bölümüne girip bu konum : Program Files (x86)\Android\android-sdk, 32 bit kullanıyorsanız ise bu konum: Program Files\Android\android-sdk SDK ) Boot image'i yapıştırın.
    5- Yine Boot Image'i SDK'nın ana dizininden tools klasörüne girerek oraya da yapıştırın.
    6- Xoom'unuzu bilgisayara bağlayın ve indirdiğiniz Root explorer apk'sini motorola xoom'da belli bir klasör ( mesela downloads) seçip oraya atın. Sonra File Managerler( File Manager HD, eFile gibi) aracılığıyla o klasöre gidip Root explorer'i yükleyin. Superuser izni isterse evet deyin.

BAŞLAYALIM
    1-Komut istemi yani CMD'yi açalım.

2-Xoom'unuz USB Hata Ayıklaması ( USB Debugging) modunda bağlıyken şu komutları sırasıyla girelim, biri bitti mi diğeri :lol:

adb fastboot bootloader

fastboot flash boot rootboot.usbdisk.img

fastboot reboot

3-Xoom reboot olduktan sonra root explorer'ı açalım, superuser izni vs. isteyebilir, verin izni.
    4- Root Explorer'de etc 'ye girin ve vold.fstab adlı dosyayı bulun
    5- Dosya üzerinde okuma ve yazma işlemleri yapabilmek için dosyayı seçim sağ üst köşedeki Mount r/w'a basın.
    6- Bir menü çıkacak. Menüde aşağı inin ve Open in Text editor yazısına tıklayın.
    7- Açılan yazının en sonuna aşağıda yazdığım şeyi ekleyin:
    dev_mount usbdisk /mnt/usbdisk auto /devices/platform/tegra-ehci

8-Yazıyı yazdıktan sonra menü tuşuna basın ve oradan Save&Exit'e basın.
    9-Xoom'u rebootlayın.

Yüklediğimiz Boot img'si sistemde usbdisk/ diye bir klasör oluşturdu ve VOLD da size usb bellek taktığınızda içindeki dosyalarına erişip, açıp yenilerini ekleyebilmenizi sağladı.
    Ben de denedim, yazan arkadaş da denemiş bende çalıştı. Yanlız 8 GB ve üstü USB desteklenmiyor.

Edited by snbrk - 19/7/2011, 22:02

.
  2. versamax
        Like  

.

User deleted

snbrk ellerine sağlık. Senin hızına yetişemiyoruz. Yalnız bişey soracam.. Cihazı 3.1'e güncelleyince bunlara gerek kalmayacak, değil mi? Deneme imkanın oldu mu?

.
  3. snbrk
        Like  

.

User deleted

Elimde USB OTG kablosu olmadığından test etme şansım yok fakat benim bildiğim yeniliklerde var fakat xoom'da yok.

Edited by snbrk - 13/7/2011, 09:58

.
  4. versamax
        Like  

.

User deleted

Yukarıdaki adımları izleyerek yapmaya çalıştım ama en son reboot komutundan sonra cihaz bi daha açılmadı. snbrk nerede yanlış yaptım acaba? Sen denedin değil mi?

.
  5. snbrk
        Like  

.

User deleted

ben denedim, bende tıkır tıkır işliyor tablet.
    peki cihazı volume down+power button la açmayı deneyebilir misin? fastboot protocole girmesi lazım o şekilde. belki de mz601'de destek sağlamıyordur.

.
  6. versamax
        Like  

.

User deleted

Bütün gece tableti tekrar hayata döndürmek için uğraştım. orijinal image dosyalarını indirip tablete atmayı başarınca düzeldi. İşteyim şimdi. Artık akşam eve dönünce bakacam.

.
  7. snbrk
        Like  

.

User deleted

fastboot protocole alıp orjinal boot.img'yi atarsan düzelir de, benim ilgimi çeken asıl konu mz601'de neden çalışmadığı. ben wifi'li xoomda denemiştim bunu.

.
  8. versamax
        Like  

.

User deleted

3g'de çalışmadığını tecrübe etmiş olduk. :wacko: snbrk bi araştırabilir misin? Bizim TR MZ601'ler için uygun bi patch.

.
  9. snbrk
        Like  

.

User deleted

evet. şu 2 günlük iznim çok iyi oldu :shifty: bu arada açılmadı derken dual core logosunda mı kaldı ?

.
  10. versamax
        Like  

.

User deleted

evet kırmızı dual core logosunda kaldı. power+volume up ile resetledim. Tam reset atarken logo çıktığında volume down ile fastboot protocol'a girmeyi başardım.

.
  11. snbrk
        Like  

.

User deleted

fastboot protocol'a her türlü girilir de, mz601 patch'ı bulamadım henüz.

.
  12. Robot444
        Like  

.

User deleted

Mouse aldim usb destegi var diye, converter kablosu da mevcut. fakat gormuyor mouse u... MZ601 model. Imkani olsa bile root atmak istemiyorum.

.
  13. epivep
        Like  

.

User deleted

bu işlemi yaptığımda gamepad bağlayıp oyun oynayabilecek miyim?

.
  14. Semseddin
        Like  

.

User deleted

Bu işlemden sonra host üzerinden yeterli akımı alabilecek bütün standart cihazlar driver'ları olduğu sürece çalışacaktır. Gamepad'da çalışacak aletlerden biri :)

.
  15. epivep
        Like  

.

User deleted

ABD 604 modelinde 3.2.1 yüklü. flash bellek takıyorum görmüyor. bunları mı uygulamalıyım ayrıca?

.
18 replies since 12/7/2011, 11:37   2868 views
  Share  
.