Terminal Emulator

« Older   Newer »

Share  
.
  1. TheMurat
        Like  

.

User deleted

Merhaba,

Program sayesinde androidi komut satırından (linuxda kabuk denir) yönetebilirsiniz. Sıkça kullandığım bir program, ekranın çıktısını size mail bile atabiliyor :)

Benim burada asıl bahsetmek istediğim özellik ise, "su" komutu ile programda superuser yetkisine sahip olabilirsiniz, kısacası root yetkilerine sahip olursunuz. Bilmeyenler için root yetkisi windowsdaki admin yetkisiyle aynıdır. Tabiki bu işlemi yapabilmek için superuser programına ihtiyaç vardır.

Bu yetkiyle telefonunuzda komut satırından herşeyi yapabilirsiniz. Biraz linux bilginiz varsa kullandığınız bazı programlara ihtiyaç duymazsınız. Örneğin set dns, ip scanner, wifi access ....

Program burada

Ekran görüntüleri;

[png jpg

Komutlar hakkında biraz daha bilgi burada (İngilizce)

.
  2. TheMurat
        Like  

.

User deleted

Marketten indirilen programların apk ları /data/app klasöründe yer almaktadır. Terminal emulator programı ile şu şekilde ulaşabilirsiniz.

$su (superuser yetkisi alıyoruz)
    #cd /data/app
    #mkdir /mnt/sdcard/apklar (sd kartın içinde apklar isimli klasör oluşturduk)
    #cp *.* /mnt/sdcard/apklar (/data/app klasörü içerisindeki herşeyi /mnt/sdcard/apklar klasörüne kopyalıyoruz)
    #ls /mnt/sdcard/apklar (oluşturduğumuz apklar klasörünün içindekilerinin listesini alıyoruz)

Tabi bunların hepsini file manager programlarıyla da yapabiliyoruz ama komut satırının gücü bir başkadır .)

.
  3. Semseddin
        Like  

.

User deleted

Teşekkürler murat, Faydalı bir program ve paylaşım olmuş. Tabi anlayabilene.

.
  4. TheMurat
        Like  

.

User deleted

QUOTE (Semseddin @ 14/11/2011, 23:03) 
    Faydalı bir program ve paylaşım olmuş. Tabi anlayabilene.

Basitçe anlattığımı düşünüyordum :) o zaman ssh server ile bilgisayardan telefona ssh üzerinden bağlanıp telefona hükmetmeye hiç geçmeyelim :)

.
  5. Semseddin
        Like  

.

User deleted

Sen anlat TheMurat, anlayan anlar ve anlamayanlara bir şekilde anlatır gene. Bu nasıl bir cümle :)

.
  6. aygreals
        Like  

.

User deleted

android sdk dan avd falan deyip yeni bir package oluşturup terminal emulatore girdim ama bu komutları yazamıyorum bu arada ben telefonumdaki live wallpaperı sd carda taşıyıp onu pcye attım onu sdk ile çalıştırdım ve avd den androidi çalıştırdım ama wallpaperı göremiyorum

.
5 replies since 14/11/2011, 01:24   2834 views
  Share  
.